Thursday , 24 January 2019 | پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

آلمان بار دیگر گروهی از پناهجویان افغان را اخراج کرد

آلمان برای دوازدهمین بار به اخراج گروهی از پناهجویان افغان دست زد. این گروه که تعدادشان رسما اعلام نشده، با یک هواپیما به کابل برگردانده شدند. حزب چپ و سازمان حقوق بشری “Pro Asyl” از این اقدام دولت انتقاد کرده‌اند.

گروه دیگری از پناهجویان افغان شامگاه سه‌‌شنبه (۲۵ آوریل) با هواپیمایی از فرودگاه دوسلدورف به افغانستان بازگردانده شدند. سخنگوی پلیس آلمان اخراج گروهی این پناهجویان را در گفتگو با خبرنگاران تأیید کرد اما از تعداد مسافرانی که در این هواپیما بودند، سخنی به میان نیاورد.

این برای دوازدهمین مرتبه است که پناهجویان افغان به صورت گروهی از آلمان اخراج می‌شوند. بنابر آمار دولتی تا کنون ۱۹۸ پناهجوی افغان از آلمان به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

گونتر بورکهارت، رییس سازمان “Pro Asyl”، نهادی فعال در زمینه دفاع از حقوق پناهجویان در آلمان و اروپا، اخراج گروهی پناهجویان در شامگاه سه‌شنبه را “اقدامی غیرمسئولانه” خواند.

او هشدار داد پناهجویان اخراجی به افغانستان “با سطح بالایی از ناامنی، در دوران پیش از انتخابات که در آن احتمال حملات طالبان و داعش بیشتر است” روبرو خواهند شد.

“اقدامی مسخره”

اولا یلپکه، سیاستمدار حزب چپ، نیز به این اقدام دولت آلمان اعتراض کرد و گفت: «یک بار دیگر تنها چند روز پس از حمله‌ای دهشتناک در کابل با چندین کشته، اخراج گروهی [پناهجویان] به افغانستان صورت می‌گیرد.»

اشاره اولا یلپکه به انفجار خونین اخیر در کابل است که بیش از ۵۰ تن را قربانی کرد. گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

این سیاستمدار آلمانی اخراج گروهی پناهجویان به افغانستان را در این شرایط “اقدامی مسخره که نظیر ندارد” دانست.

آلمان اخراج گروهی پناهجویان به افغانستان را از دسامبر ۲۰۱۶ آغاز کرد. به گفته دولت فدرال این طرح تنها شامل پناهجویانی می‌شود که به عنوان مجرم یا افرادی خطرناک دسته‌بندی شده‌اند یا اینکه طبق نظر سازمان‌های ذیربط هویت واقعی خود را سرسختانه مخفی نگه داشته‌اند.

انتقادها

سازمان “Pro Asyl” توجیه دولت در رابطه با تلاش سرسختانه پناهجویان در پنهان کردن هویت خود را مردود می‌داند.

این سازمان می‌گوید که ادارات مهاجرت به ویژه در ایالت بایرن از این توجیه به عنوان “دستاویزی کلی” برای اخراج پناهجویان استفاده می‌کنند.

به گفته این سازمان “هر کسی که بنا به درخواست اداره رسیدگی به امور اتباع خارجی مدرکی ارائه ندهد، یا موفق به ارائه این مدرک نشود، با خطر اخراج از کشور روبرو خواهد بود.”

یواخیم اشتامپ، وزیر امور مهاجرت و پناهجویی ایالت نوردراین‌وستفالن، از اخراج گروهی پناهجویان افغان به کشورشان دفاع کرده و گفته بازگشت به کابل امری غیرقابل تصور نیست. به گفته او برآورد وزارت امور خارجه آلمان نیز تأییدکننده این امر است.

دولت آلمان اکتبر سال ۲۰۱۶ قراردادی با افغانستان امضا کرد که بر پایه آن بازگرداندن گروهی پناهجویان به این کشور امکان‌پذیر شود.

پس از امضای این قرارداد در ماه دسامبر همان سال نخستین گروه پناهجویان اخراجی با ۳۴ نفر و در ژانویه ۲۰۱۷ با ۲۵ نفر به افغانستان بازگردانده شدند.

دولت فدرال آلمان شهرهای بزرگ افغانستان نظیر کابل را شهرهایی مطمئن می‌داند و معتقد است افغان‌هایی که دولت آلمان با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت کرده، می‌توان به طور جمعی به این شهرها بازگرداند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top