Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

اخراج بیش از ۱۸ هزار کارمند رسمی در ترکیه

بر اساس یک بخشنامه دولتی ۱۸ هزار و ۶۳۲ کارمند رسمی در ترکیه اخراج شدند. اخراج شدگان ۹ هزار کارمند پلیس، ۶ هزار ارتشی و همچنین کارکنان رسمی دانشگاه‌های ترکیه هستند.

روزنامه‌های رسمی ترکیه صبح روز یکشنبه ۸ ژوئیه گزارش دادند که ۱۸ هزار ۶۳۲ تن از کارکنان دولتی اخراج شدند و ۱۴۸ نفر اخراجی از کارکنان دولت نیز دوباره بر سرکار خود بازگشتند.

هزار کارمند وزارت دادگستری و ۶۵۰ تن از کارکنان آموزش و پرورش نیز در میان اخراج‌شدگان هستند. دولت با این بخشنامه دستور تعطیلی فعالیت ۱۲ انجمن، سه روزنامه و یک کانال تلویزیونی را نیز صادر کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که روز دوشنبه ۹ ژوئیه مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. قرار است اردوغان  به زودی “وضعیت فوق‌العاده” را لغو کند که بعد از کوتای نظامی نافرجام ترکیه در ژوئیه ۲۰۱۶ در این کشور وضع شده بود.

در کودتای یاد‌شده بیش از ۲۵۰ شهروند ترکیه کشته و دست‌کم دو هزار نفر مجروح شدند. پس از کودتای نافرجام هزاران نفر از کارکنان دولت از جمله قاضی، معلم و محقق در ترکیه اخراج شدند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، واعظ ترک مقیم پنسیلوانیای آمریکا را مسئول این کودتا می‌داند. بعد از کودتای نافرجام تعداد زیادی از هواداران گولن نیز بازداشت شدند.

خبرگزای آناتولی ترکیه روز شنبه ۸ ژوئیه به نقل از اردوغان خبر داد که پاسپورت ۱۸۱ هزار و ۵۰۰ تن که به ظن همکاری با فتح‌الله گولن ضبط شده بود طی چند روز آینده تحویل داده خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top