Thursday , 24 January 2019 | پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

مجازات اعدام برای متجاوزین به کودکان در هند

هند برای مجرمان تجاوز به کودکان زیر ۱۲ سال، مجازات اعدام در نظر گرفته است.

این تصمیم بدنبال اعتراضات گسترده به زنجیره‌ای از پرونده ها در این رابطه، اتخاذ شد. در هفته‌های اخیر بویژه پس از تجاوز گروهی و قتل یک دختر هشت ساله، تظاهرات اعتراض‌آمیز متعددی در سراسر هند صورت گرفت.

دولت هند بدلیل کم کاری در پیشگیری از اعمال مجرمانه جنسی، شدیدا مورد انتقاد قرارگرفته است. مجازات برخی از جرایم جدی در هند، اعدام است اما تاکنون تجاوز به کودکان در این فهرست قرار نداشته است.

در هند، طی سال ۲۰۱۶ حدود ۱۹۰۰۰ پرونده در این رابطه یعنی بیش از ۵۰ پرونده در روز ثبت شده است.

 

چه چیز جدیدی به قانون اضافه شده؟

این دستور قضایی پس از جلسه فوق‌العاده کابینه دولت هند به ریاست نارندا مودی، نخست‌وزیر، صادر شد.

مجازات اعدام برای تجاوز به کودکان زیر ۱۲ سال در این دستور مجاز اعلام شده است. همچنین حداقل حکم زندان برای تجاوز به دختران و زنان زیر ۱۶ سال، افزایش یافته است.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز که نسخه‌ای از این دستور را دیده است، هیچ ذکری از پسران و مردان در متن این دستور قضایی به میان نیامده است.

 

دو پرونده اخیر تجاوز، مردم هند را شوکه کرده است.

تجاوز گروهی به دختر هشت ساله مسلمان توسط هشت مرد هندو درمنطقه کشمیر هند در ماه ژانویه موجب خشم عمومی و اعتراض گسترده در نقاط مختلف این کشور شده است.

همچنین هفته گذشته پس از متهم شدن یکی از مقامات حزب حاکم “بی جی پی” به تجاوز به یک دختر شانزده ساله در ایالت “اوتار پرادش” در شمال هند، خشم عمومی بالا گرفت.

کم‌کاری مقامات هند در مقابله با خشونت جنسی پس از تجاوز گروهی و قتل یک دختر دانشجو در اتوبوسی در دهلی در سال ۲۰۱۲ بیشتر به چشم آمد.

اعتراضات گسترده در آنزمان باعث تغییراتی در قوانین تجاوزشد. اما همچنان اعمال مجرمانه جنسی علیه زنان و کودکان در سراسر هند گزارش می‌شود.

 

حکم اعدام در هند چگونه بکار گرفته می شود؟

حکم اعدام در هند بندرت اجرا می‌شود. در دهه اخیر تنها سه بار اجرای این حکم گزارش شده است.

۴ مجرم پرونده تجاوز گروهی به دختری در اتوبوسی در دهلی به اعدام محکوم شدند، اما این حکم هنوز اجرا نشده است.

قاضی دادگاه هنگام صدور این حکم گفته بود این حکم نادرترین موردی است که منجر به صدور حکم اعدام در هند شده است. اگرچه روزنامه هندوستان تایمز، گزارش کرده است که حکم اعدام در هند برای تجاوز گروهی در قوانین جزایی کشور پیش از آن نیز صادر می‌شده است.

دار زدن رایج ترین روش اعدام در هند است. آخرین اعدام در هند در سال ۲۰۱۵ اجرا شد. مجرم به جرم تأمین مالی بمبگذاری های سال ۱۹۹۳ مومبای هند به اعدام محکوم شده بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top