Wednesday , 20 June 2018 | چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
عناوین اخبار

اعدام ۱۶ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر، سرقت مسلحانه و قتل در کرج

سحرگاه امروز دستکم ۱۶ زندانی با اتهام “جرائم مواد مخدر، سرقت مسلحانه و قتل” در دو زندان رجایی شهر و ندامتگاه کرج به چوبه دار آویخته شدند. سازمانهای مدافع حقوق بشر پیش تر از دولت ایران درخواست کرده بودند حداقل اعدام متهمان جرایم مواد مخدر را متوقف کند.

اعدام

به گزارش دیدبان به نقل از خبرگزاری هرانا، سحرگاه امروز شنبه “بیست و پنجم دی ماه”، دستکم تعداد ۱۶ زندانی در دو زندان رجایی شهر و کرج به دار آویخته شدند.

«محمد سلیمانی» یکی از این افراد اعدام شده می باشد که نزدیکانش در مورد اعدام وی گفتند: “محمد را دست خالی گرفتند، تنها به اعترافی که یکی از زندانیان کرده بود اکتفا کردند و حکم اعدام به او دادند. او فقط ۳۰ سال سن دارد و پدر سه کودک است و از یک سال و چهارماه پیش در زندان به سر می برد”.

پیشتر، سازمان های عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر، با صدور بیانیه ای مشترک از ایران خواستند فورا اجرای حکم اعدام ۱۲ زندانی مرد با اتهامات مواد مخدر در زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) را متوقف کنند. این سازمان ها تاکید کردند، علیرغم وعده های مکرر دولت، ایران هیچ تغییر محسوسی در کاهش آمار هشدار دهنده اعدام نداشته است.

نهایتا سحرگاه امروز ۱۱ زندانی محبوس در انفرادی های ندامتگاه کرج پس از چند روز بلاتکلیفی ناشی از فوت هاشمی رفسنجانی و تعطیلی اداری در ایران به دار آویخته شدند.

هویت احراز شده ده تن از زندانیان اعدام شده ندامتگاه مرکزی کرج عبارت است از “محمد سلیمانی، علی عبادی، علی محمد لرستانی، علی رضا مرادی، مجید بدرلو، امید گرشاسبی، علی یوسفی، سیدعلی سروری، ابراهیم جعفری، محسن جلوخانی”

انتقال و اجرای پرتعداد حکم اعدام محکومان مواد مخدر در زندان های مختلف در حالی صورت می‌گیرد که مجلس ایران در هفته های اخیر یک فوریت طرح حذف مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر را تصویب کرد. هم‌چنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضائیه از او خواسته بودند اجرای حکم اعدام حدود ۵ هزار زندانی محکوم به اعدام مرتبط با جرایم مواد مخدر را تا بررسی طرح مورد اشاره متوقف کنند.

همزمان با ندامتگاه کرچ دست کم ۶ زندانی در زندان رجایی شهر کرج با اتهامات «قتل و سرقت مسلحانه» از اندرزگاه های ۶  و ۳ زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند.

بنا بر گزارش دریافتی از جمع زندانیان منتقل شده سحرگاه امروز حکم اعدام دست کم ۵ تن از آنان در زندان رجایی شهر به اجرا درآمد، اهویت احراز شده ۴ تن از زندانیان اعدام شده رجایی شهر کرج بدین قرار است:

۱- سیامک شفیعی / اندرزگاه ۶
۲- ابوذر علیجانی / اندرزگاه ۶
۳-سعید تیموری / اندرزگاه ۶
۴- رضا نقی زاده /سالن ۹ اندرزگاه  ۳

تعدادی از زندانیان منتقل شده از جمله “محمد کوهی” با گرفتن مهلت از اولیای دم به بندهای خود بازگشتند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top