Saturday , 25 May 2019 | شنبه , ۴ خرداد ۱۳۹۸
عناوین اخبار

انتقاد به دولت آلمان به دلیل ادامه بازگرداندن پناهجویان افغان

صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان این کشور گفت که پناهجویان افغان که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان موافقت نشده، باید به کشورشان بازگردند. این سخنان با واکنش‌های اعتراضی فراوانی روبه‌‌رو شده است.

سخنان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، درباره بازگرداندن آن عده از پناهجویان افغان به کشورشان که درخواست پناهندگی‌شان در آلمان رد شده انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

مرکل روز چهار‌شنبه (۱۶ خرداد / ۶ ژوئن) طی پاسخ به پرسش‌های مستقیم نمایندگان مجلس این کشور به موضوع پناهندگان و پناهجویان افغان هم پرداخت. او در مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” از سیاست خود در ارتباط با پناهجویان دفاع کرد. خانم مرکل گفت که آلمان در شرایط استثنایی سال ۲۰۱۵ میلادی با پذیرش پناهجویان “بسیار مسئولانه” عمل کرده و صحیح بودن این اقدام را دادگاه عالی اتحادیه اروپا نیز تایید کرده است.

مرکل در ارتباط با پناهجویان افغان گفت بازگرداندن آن عده از پناهجویان افغان که با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت شده همچنان ادامه خواهد یافت. او با اشاره به گزارشی از اوضاع افغانستان که از طرف وزارت امور خارجه آلمان منتشر شده، گفت اوضاع این کشور به نسبت گذشته “تغییر محتوایی” نداشته است.

در گزارش در باره اوضاع افغانستان اعلام شده که سفارت آلمان در افغانستان که در پی حمله انفجاری در بهار سال ۲۰۱۷ تعطیل شده بود، بار دیگر کار خود را آغاز کرده است. در این حمله که در برابر سفارت آلمان در افغانستان روی داد بیش از ۱۵۰ نفر کشته شدند.

صدراعظم آلمان در ادامه سخنان‌اش در مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” در این باره گفت بازگرداندن پناهجویان افغان که با تقاضای پناهندگی‌شان در آلمان مخالفت شده، باید ادامه یابد و این فرمان به کلیه ایالت‌های کشور نیز ابلاغ خواهد شد.

 

 مخالفت‌ها با بازگرداندن پناهجویان افغانستان به کشورشان

 از جمله انتقادها و مخالفت‌هایی که با سخنان آنگلا مرکل مطرح شد از سوی اولا یلپکه، سخنگوی امور داخلی حزب چپ‌های آلمان بود که در این باره گفت: «این که دولت آلمان بازگرداندن بدون استثنای پناهجویان را به افغانستان اعلام می کند، رسوایی جدید سیاست این کشور را در امور پناهندگی نشان می‌دهد.»

آنالنا بائربوک، رئیس حزب سبزهای آلمان، سخنان صدراعظم آلمان را غیرمسئولانه خواند و گفت که اوضاع افغانستان همچنان فجیع است.

سازمان حقوق بشری “پروآزول” که بارها مخالفت خود را با بازگرداندن پناهجویان افغان به افغانستان اعلام کرده، این نظر را که اوضاع افغانستان بهتر شده، رد می‌کند.

سازمان آلمانی حمایت از اقوام تحت ستم نیز سخنان روز چهار‌شنبه خانم مرکل را در مجلس نمایندگان آلمان “ماجراجویانه” و “به دور از واقعیت” خوانده است.

حزب سوسیال دمکرات آلمان نیز واکنشی انتقادی به سیاست خانم مرکل در ارتباط با پناهجویان افغان داشته است. رالف اشتگنر، نایب رئیس این حزب، گفت به خاطر “شرایط بی‌ثباتی که مدت‌هاست در افغانستان حاکم است” باید برای بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان، هر مورد به دقت بررسی شود.

 

گزارش وزارت امور خارجه آلمان در باره اوضاع افغانستان

گزارش وزارت امور خارجه آلمان در باره اوضاع افغانستان، گزارشی محرمانه است. اما برخی رسانه‌های آلمان که به بخش‌هایی از این گزارش دست یافته‌اند، نوشته‌اند که این گزارش به مشکلات بزرگ در این کشور نیز می‌پردازد.

گفته می‌شود در گزارش مزبور آمده است که در افغانستان در کنار مناطق جنگ‌زده، مناطقی نیز هستند که از ثبات بیشتری برخوردارند و همچنین شمار قربانیان غیرنظامی در حملات مختلف و درگیری‌ها در این کشور کاهش یافته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top