Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

بازداشت دانشجویان در ترکیه برای حمل کاریکاتوری درباره اردوغان

چهار دانشجوی ترک برای حمل کاریکاتوری در ارتباط با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور بازداشت شدند.

این دانشجویان که از مجتمع معتبر «دانشگاه فنی خاورمیانه» در آنکارا فارغ‌التحصیل می‌شوند روز سه‌شنبه کاریکاتوری را که روی یک بنر بزرگ چاپ نموده، در جشن فارغ‌التحصیلی خود حمل کردند.

چند حیوان کارتونی که سری شبیه اردوغان دارند در این تصویر که «دنیای طیب» نام دارد دیده می‌شوند. این کاریکاتور در اصل، ۱۲ سال پیش در زمان نخست‌وزیری اردوغان در یک هفته‌نامه طنز چاپ شده بود.

آقای اردوغان در آن زمان از طراحان آن به دادگاه شکایت کرد و مدعی شد که این تصاویر برای بی‌اعتبار کردن او منتشر شده است. اما دادگاه آنکارا سرانجام شکایت نخست‌وزیر وقت را وارد ندانست و اعلام کرد که این کاریکاتور از مرزهای آزادی بیان تجاوز نکرده است.

از سوی دیگر روز جمعه نیز دادگاهی در ترکیه شش روزنامه‌نگار را به جرم پیوند با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به حبس ابد محکوم کرد. سازمان عفو بین‌الملل مدعی است که بازداشت این روزنامه‌نگاران فقط به دلیل انتشار مقالاتی در نقد دولت کنونی ترکیه صورت گرفته است.

از زمان کودتای نافرجام ترکیه در سال ۲۰۱۶ تاکنون، دولت این کشور سیاست سرکوب گسترده صداهای مخالف در این کشور را در پیش گرفته و تاکنون علاوه بر محکومیت و دستگیری ده‌ها هزار تن بیش از ۱۳۰ نشریه و رسانه این کشور را نیز تعطیل کرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top