Sunday , 17 February 2019 | یکشنبه , ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

بازگشت نیم میلیون نفر از آوارگان سوریه به زادگاه خود

در حالی که روسیه و آمریکا هم‌چنان یکدیگر را متهم می‌کنند که مسئول حمله‌ی شیمیایی به شهر خان شیخون سوریه هستند، بسیاری از آوارگان این کشور راهی زادگاه خود شده‌اند تا خویشان خود را بیابند و از سرنوشت آنان باخبر شوند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (آنکر) روز جمعه (۳۰ ژوئن) اعلام کرد که بیش از نیم میلیون آواره‌ی سوری در سال ۲۰۱۷ به دمشق، حلب، حمص و حما بازگشته‌اند. گفته می‌شود که بیش از  ۴۴۰ هزار تن از آنان در پی آغاز جنگ داخلی به استان‌ها و شهرهای دیگر سوریه پناه برده بودند و نزدیک به ۳۱ هزار تن، از کشورهای عربی روانه‌ی زادگاه خود شده‌اند.

بنا به گفته‌ی سخنگوی آنکر، دلیل بازگشت آوارگان “یافتن خانواده و مال و اموال خود” در محل سکونتشان بوده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل که در ماه مارس ۲۰۱۷ منتشر شد، در حال حاضر بیش از ۵ میلیون آواره‌ی سوری در اقامتگاه‌های موقت ترکیه، لبنان، عراق و مصر به‌سر می‌برند.

“گزارش سوال‌برانگیز”

هم‌زمان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه، اعلام کرد که گزارش “سازمان منع تسلیحات شیمیایی” در با‌ره‌ی حمله شیمیایی به شهر خان شیخون سوریه، بر اساس “داده‌های سوال‌برانگیز با انگیزه‌های سیاسی” تنظیم شده است. او در این رابطه گفت: «تعجبی ندارد که متن گزارش در بسیاری از موارد بر داده‌هایی استوار است که به نظر ما با انگیزه‌های سیاسی تهیه شده‌اند.»

در ماه آوریل سال جاری میلادی در اثر حمله‌ی شیمیایی به شهر خان شیخون سوریه، ۸۷ تن کشته و شماری زخمی شدند. آمریکا و هم‌پیمانانش رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را متهم به انجام این حمله شیمیایی کردند. اما دولت سوریه، ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا را مسئول این اقدام می‌داند. به گفته‌ی اسد دلیل این امر، زمینه‌‌سازی برای حمله‌ی نظامی به سوریه بوده است.

آمریکا در پی این حادثه، از دو ناوشکن خود ۵۹ موشک به پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص سوریه شلیک کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top