Sunday , 24 March 2019 | یکشنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۸
عناوین اخبار

چگونگی برابری ازدواج برای همجنس‌گرایان در سطح جهانی

در نگاه اول سال ۲۰۱۷، سال خوبی برای برابری ازدواج در سراسر جهان بوده اما در انتها امسال با نکات منفی به پایان رسیده است.

بیایید از اروپا شروع کنیم. در آلمان و مالت، دو کشور عضو اتحادیه اروپا، قانون ازدواج همجنس‌گرایان به تصویب رسید و اولین ازدواج در این دو کشور صورت گرفت. در اتریش، دادگاه قانون اساسی به صراحت اعلام کرد که ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان این پیام را می‌رساند که همجنس‌گرایان و دوجنس‌گرایان با ناهمجنس‌خواهان برابر نیستند و نتیجه‌گیری کرد که این موضوع تبعیض است. دادگاه قانون اساسی اتریش تا ۱ ژانویه ۲۰۱۹ به دولت و پارلمان فرصت داد تا در مورد ازدواج زوج‌های همجنس‌گرا به توافق برسند. اگر تا آن تاریخ دولت به حکم عمل نکند، قانون مدنی ازدواج به طور خودکار اصلاح خواهد شد و از آن تاریخ به بعد ازدواج همجنس‌گرایان صورت خواهد گرفت.

در آسیا طی حکمی در ماه می، دادگاه قانون اساسی تایوان با تصحیح تعریف مفهوم ازدواج که قبلاً به معنای ” فقط بین یک مرد و یک زن” بود راه را برای برابری ازدواج همجنس‌گرایان هموار ساخت. دادگاه دو سال به پارلمان تایوان فرصت داد که قوانین را تصحیح نموده یا با تصویب قانون جدید ازدواج همجنس‌گرایان را میسر سازد. اگر پارلمان نتواند تا سال ۲۰۱۹ یا زوتر این قانون را تصویب نماید زوج‌های همجنس‌گرا به صورت خودکار ازدواج خواهند کرد. با تصویب این قانون تایوان تبدیل به اولین کشور آسیایی با برابری ازدواج خواهد شد.

در شیلی رئیس جمهور میشل باچلت، لایحه برابری ازدواج را در ماه اوت معرفی کرد. کنگره شیلی در ۲۷  نوامبر بحث در مورد این لایحه را آغاز کرد و آن را در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داد. اگر این لایحه تصویب شود، شیلی پس از آرژانتین، برزیل، کلمبیا، مکزیک و اروگوئه ششمین کشور آمریکای لاتین با برابری ازدواج خواهد بود.

دولت استرالیا در ماه نوامبر پس از اعلام نتایج نظرسنجی ملی که از طریق پست انجام شده بود قانون برابری ازدواج را به پارلمان معرفی کرد. در این نظرسنجی ۶۱.۶ درصد از پاسخ دهندگان به نفع ازدواج یکسان برای زوج‌های همجنس‌گرا رای داده بودند. مجلس سنا و مجلس نمایندگان در نتیجه این لایحه را تصویب کردند. اولین ازدواج همجنس‌گرایان در ماه ژانویه در استرالیا برگزار خواهد شد. استرالیا بیست و پنجمین کشور با برابری ازدواج خواهد بود.

با این وجود سال ۲۰۱۷ با مثال های منفی پایان خواهد یافت. دیوان عالی کشور در برمودا، جزیره‌ای از قلمروهای خارجی بریتانیا با جمعیت حدود ۶۵ هزار نفر، اعلام کرده است که زوج های همجنس‌گرا باید تحت قانون ازدواج این کشور ازدواج کنند تا از تبعیض جلوگیری شود. در مقابل، دولت برمودا طی قوانین مشارکت داخلی ۲۰۱۷ بیان کرد که اجازه می‌دهد زوج‌های همجنس و غیرهمجنس رابطه خود را به صورت رابطه خانوادگی ثبت کنند اما از ازدواج به عنوان یک اتحاد بین زن و مرد حفاظت خواهد کرد. این لایحه توسط مجلس برمودا در ۱۳ دسامبر تصویب شد و مجلس سنا به نفع آن رای داد.

وقتی دولت این لایحه را امضا کند برمودا اولین کشوری خواهد بود که با تصویب قانونی تبعیض آمیز زوج‌های همجنس‌گرا را از حق ازدواج برابر محروم ساخته است.

در مجموع ۲۵ کشور دارای برابری ازدواج برای دگرباشان جنسی می‌باشند. امیدواریم برمودا تنها مورد منفی برابری ازدواج باشد و در سال‌های آینده این قانون در سراسر جهان گسترش یابد.

برگردان فارسی دیدبان
به نقل از وب‌سایت هیومن رایتز واچ 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top