Thursday , 20 June 2019 | پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین اخبار

تاثیرات مخرب حوادث آب و هوایی بر حقوق کودکان

سلطانه که در سن ۱۴ سالگی ازدواج کرده می‌گوید: همه‌ی زمین و خانه پدرم بر اثر طغیان رودخانه به زیر آب رفت و به همین دلیل پدر و مادرم تصمیم گرفتند که ازداوج کنم. بنگلادش در میان کشورهایی قرار دارد به شدت تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی هستند و بسیاری از خانواده‌ها مانند خانواده سلطانه توسط بلایای طبیعی به فقر عمیقی سوق داده شده اند.

درطول ۱۰ روز آینده سیاست‌گذاران ۱۹۵کشور در جلسه‌ی شهر بن آلمان شرکت خواهند کرد. این جلسه درباره چگونگی اجرای توافق آب و هوایی سال ۲۰۱۵ پاریس توسط این دولت‌ها خواهد بود. روز دوشنبه مراکش که ریاست مذاکرات آب و هوا را بر عهده دارد میزبان رویدادی در زمینه حقوق کودکان و تغییرات آب و هوا می‌باشد. این مراسم به همراه سفیر فیجی برگزار خواهد شد. در این رویداد انتخابات ریاست آینده این مذاکرات انجام خواهد شد و کارشناسان حقوق کودکان سازمان ملل نیز در این مراسم حضور خواهند داشت. این اولین بار است که کنوانسیون ریاست آب و هوا به طور رسمی رویدادی برای حقوق بشر برگزار میکند.

بحثی متمرکز با محوریت حقوق کودکان و تغییرات آب و هوایی ضروری و مورد نیاز است. تغییرات آب و هوا بروی سلامت، دسترسی به آب آشامیدنی، آموزش و پرورش و در برخی مناطق کودکانی که ذهن و جسمشان در حال رشد است تاثیر می گذارد. دیدبان حقوق بشر در منطقه تورکانا کنیا دریافته است تغییرات آب و هوایی به همراه عوامل و چالش‌های دیگر منجر به بیماری کودکان شده است زیرا خانواده‌های این کودکان قادر به تهیه غذای کافی و آب آشامیدنی تمیز نیستند.

در حال حاضر فشارها در مورد چگونگی تاثیر تخریب محیط زیست بروی زندگی کودکان رو به افزایش می‌باشد. یونیسف، کمیته حمایت از حقوق کودکان سازمان ملل و دفتر کمیسار عالی حقوق بشر تمامی تاثیرات منفی تغییرات آب و هوا بر زندگی کودکان را بیان کرده و نیاز به اقدام دولت‌ها را ضروری شمرده‌اند. کودکانی که توسط خسارت‌های زیست محیطی آسیب می‌بینند باید قادر باشند دولت‌ها و شرکت‌های مسئول را متوقف سازند.

سیاستگذاران در بن باید در جلسه نظارت روز دوشنبه به رایزنی های ارائه شده توجه کرده و پیشنهادهای کاربردی را دنبال کنند و حقوق کودکان را در بطن بحث‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی قرار دهند. کودکان عصر حاضر و آینده لایق سیاره‌ای هستند که در آن به حقوق‌شان احترام گذاشته می‌شود.

به نقل از وب‌سایت هیومن‌رایتزواچ

برگردان فارسی توسط دیدبان

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top