Wednesday , 20 June 2018 | چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
عناوین اخبار

دیوان حقوق بشر اروپا قانون ممنوعیت نقاب در بلژیک را تائید کرد

دیوان حقوق بشر اروپا قانون بلژیک درباره ممنوعیت استفاده از نقاب و برقع را تائید کرد. دو زن مسلمان علیه این قانون در بلژیک شکایت کرده بودند. اما دادگاه استدلال زنان مسلمان را رد کرد.

حدود ۶ سال است که در بلژیک نقاب ممنوع اعلام شده است. بنابه تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا قانون ممنوعیت نقاب بلژیک مغایرتی با حقوق بشر ندارد.

دیوان حقوق بشر در استراسبورگ اکنون برای دومین بار قانون ممنوعیت نقاب را تائید کرده است. بنابه تصمیم این دادگاه زنان در خیابان‌های اروپا حق ندارند صورت خود را بپوشانند.

دادگاه حقوق بشر این بار درباره قوانین کشور بلژیک که در سال ۲۰۱۱ استفاده از نقاب و برقع را ممنوع کرده بود تصمیم گرفت. در حکم قضات دادگاه آمده است که “ممنوعیت پوشاندن صورت در یک جامعه دمکراتیک ضروری است”.

در حکم قضات همچنین استدلال آمده است که “حقوق و آزادی افراد ثالث از این طریق محافظت می‌شود”. کسانی که قانون ممنوعیت استفاده از نقاب را رعایت نکنند می‌توانند جریمه نقدی و همچنین به چند روز حبس مجازات شوند.

در دادگاه استراسبورگ همچنین پرونده ممنوعیت نقاب در ۳ منطقه از بلژیک در سال ۲۰۰۸ بررسی شد.

دو زن مسلمان علیه قوانین بلژیک شکایت کرده بودند. زنان شاکی استدلال کردند که به دلیل اعتقادات دینی  صورت خود را می‌پوشانند و نقاب بر چهره می‌زنند. آنها همچنین دلیل آوردند که از طریق ممنوعیت نقاب در بلژیک تحقیر شده‌اند و آزادی دینی و همچنین حریم خصوصی آنها نقض شده ‌است.

گفتنی است که در سال ۲۰۱۴ نیز دیوان عالی حقوق بشر اروپا شکایت دیگری علیه ممنوعیت نقاب در فرانسه را رد کرده بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top