Thursday , 20 June 2019 | پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین اخبار

تظاهرات ده‌ها هزار نفر علیه سیاست ضد پناهجویی در مونیخ

‌ده‌ها هزار نفر در شهر مونیخ آلمان گرد هم آمده و علیه “سیاست ترس” دست به تظاهرات زدند. محور اصلی این تظاهرات مخالفت با راست‌گرایی روزافزون در آلمان و سیاست ضد پناهجویی حزب سوسیال‌‌مسیحی آلمان بود.

هزاران نفر در آلمان در شهر مونیخ به خیابان‌ها آمده و علیه گرایش شدید به راست در جامعه و سیاست در آلمان دست به تظاهرات زدند. بیش از ۱۵۰ سازمان مردم را دعوت کرده بودند تا دوشادوش یکدیگر علیه “سیاست ترس” تظاهرات کنند.

پلیس تعداد شرکت‌کنندگان را حدود ۲۵هزار نفر اعلام کرده است.

در فراخوان این تظاهرات آمده بود که احزاب و به‌ویژه حزب سوسیال‌مسیحی آلمان (CSU) خط مشی “غیر دموکراتیک و مخالف با حقوق بشر” و موافق با “پوپولیست‌ها” را پی گرفته است.

سیاستمداران حزب سوسیال‌مسیحی مانند هورست زهوفر، دبیرکل حزب و وزیر کشور کابینه آنگلا مرکل، و مارکوس زودر، نخست‌وزیر ایالت بایرن، و الکساندر دوبرینت، رئیس گروه نمایندگان حزب سوسیال‌مسیحی بایرن در پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ)، در این تظاهرات به اتخاذ “سیاستی غیر مسئولانه برای ایجاد شکاف” متهم شدند.

تظاهرات مونیخ کمی بعد از ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی علی‌رغم باران شدید آغاز شد. بیش از دوهزار نفر در میدان گوته راهپیمایی را آغاز کرده و مسیر مرکز شهر را پیش گرفتند.

آن‌ها مخالفت خود را با سیاست‌های خارجی‌ستیزانه آشکار کرده و از تنوع و چندگونگی در جامعه آلمان و مونیخ حمایت کردند. در شعارهای آن‌ها از تکثرگرایی پشتیبانی به عمل آمد و نفرت تقبیح شد.

یک تظاهرکننده به شبکه “بی‌‌آر۲۴” آلمان گفت: «مهم‌ترین انگیزه من برای شرکت در این تظاهرات این است که می‌خواهم حقیقتا به ارزش‌ها و ارزش‌گذاری بشردوستانه برگردم. من این‌ها را به‌شدت در خطر می‌بینم.»

یک تظاهرکننده دیگر هشدار داد: «ما باید در مقابل نفرت در کلام که طبیعتا به نفرت در عمل می‌انجامد به صورتی آشکار بایستیم.»

سخنگوی پلیس بعد از پایان تظاهرات گفت، راهپیمایی به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد. سازمان‌های برگزارکننده نیز اعلام کردند که با وجود باران، راهپیمایی در “فضایی بسیار رضایت‌بخش” برگزار شد.

 

واکنش حزب سوسیال‌مسیحی

حزب سوسیال‌مسیحی آلمان که به سیاست‌های ضد پناهجویی‌اش معروف است نسبت به این تظاهرات واکنشی فوری نشان داد. این حزب در صفحه فیس‌بوک خود علیه این راهپیمایی موضع گرفت و اعلام کرد، بایرن تحت تأثیراین حرکت‌ها قرار نخواهد گرفت.

در پلاکاردهایی که این حزب در مرکز شهر آویخته نیز شعارهایی در همین زمینه دیده می‌شود.

هورست زهوفر، دبیرکل حزب سوسیال‌مسیحی، به اعمال سیاست‌های ضد پناهجویی مشهور است. او یک ماه پیش اعلام کرد، اگر دیگر کشورهای اروپایی در مورد پذیرش و اسکان پناهجویان همکاری بیشتر از خود به خرج ندهند، مرزهای جنوبی آلمان را به روی پناهجویان خواهد بست.

حزب سوسیال‌مسیحی و حزب دمکرا‌ت‌مسیحی “احزاب برادر” خوانده می‌شوند. حزب سوسیال مسیحی فقط در ایالت جنوبی بایرن فعال است. این دو حزب به همراه سوسیال‌دمکرات‌ها دولت ائتلافی آلمان را تشکیل داده‌اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top