Wednesday , 20 June 2018 | چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
عناوین اخبار

تقاضای پناهندگی عده‌ای از افسران ارتش ترکیه در آمریکا

گروهی از افسران ارتش ترکیه که در پایگاه نظامی نورفولک در ایالت ویرجینیای آمریکا مستقرند، بعد از انقراض دوره خدمتشان در ایالات متحده آمریکا از این کشور تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

ارتش ترکیه

آن‌ها متهم شده‌اند که در کودتای ۱۵ ژوئیه دست داشته‌اند. تعداد دقیق این افسران بلندپایه مشخص نیست. «نشنال پابلیک رادیو» گزارش داده که بیش از ۲۴ افسر ارتش ترکیه از آمریکا تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

افسران ترکیه‌ای که از دولت آمریکا تقاضای پناهندگی کرده‌اند، از افسران بلندپایه و آموزش‌دیده نیروی هوایی، دریایی و زمینی ارتش ترکیه‌اند. برخی از آنان بیش از سه سال است که در پایگاه نظامی ناتو در ایالت ویرجینا مستقرند.

بستگان این افسران به آن‌ها هشدار داده‌اند که اگر به ترکیه بازگردند، احتمالاً بازداشت می‌شوند. ظاهراً دولت ترکیه بستگان این افسران را تحت فشار قرار داده است.

یکی از افسران ترکیه‌ای به «نشنال پابلیک رادیو» گفته است: «من دیروز با برادرم تلفنی صحبت می‌کردم. گفت مأموران پلیس به خانه او آمده بودند که بازداشتش کنند. اگر در ترکیه بودم حتماً بازداشتم می‌کردند.»

افسران ترکیه‌ای مستقر در پایگاه نورفولک از این وحشت دارند که دولت رجب طیب اردوغان برای تحت فشار قرار دادن آن‌ها، بستگانشان را به زندان بیندازد.

«نشنال پابلیک رادیو» گزارش داده است که دولت ترکیه از پایگاه‌های نظامی ناتو تقاضا کرده که فیلم‌های دوربین‌هایی را که در دفاتر کار افسران ترکیه‌ای در این پایگاه‌ها نصب شده و آن‌ها را هنگام کار زیر نظر دارد در اختیار مقامات امنیتی ترکیه بگذارند. از این فیلم‌ها می‌توان به عنوان سند همکاری افسران ترکیه‌ای مستقر در پایگاه‌های نظامی ناتو برای نشان دادن همکاری آن‌ها با کودتاچیان استفاده کرد.

«نشنال پابلیک رادیو» با چند افسر ارتش ترکیه که متقاضی پناهندگی‌اند مصاحبه کرده است. آن‌ها یک‌صدا می‌گویند به این دلیل که به زبان انگلیسی تسلط دارند و در آمریکا مستقرند، در مظان اتهام همکاری با کودتاچیان قرار گرفته‌اند. یکی از این افسران به «نشنال پابلیک رادیو» گفته است شخصاً ۵۰ افسر را سراغ دارد که بعد از بازگشت به ترکیه دستگیر و محاکمه و به زندان محکوم شده‌اند.

در سپتامبر سال جاری بیش از ۳۰۰ افسر بلندپایه ارتش ترکیه که در پایگاه‌های نظامی ناتو در کشورهای ایتالیا، بلژیک و هلند مستقر بودند، از بازگشت به ترکیه خودداری کردند و از کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی کردند.

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top