Sunday , 24 March 2019 | یکشنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۸
عناوین اخبار

توقف برنامه اخراج پناهجویان از اسرائیل

دادگاه عالی اسرائیل با خواست دولت اسرائیل مبنی بر اخراج هزاران پناهجوی آفریقایی از اسرائیل مخالفت کرد. دولت اسرائیل می‌خواهد ده‌ها هزار مهاجر آفریقایی را از کشور اخراج کند و به آفریقا برگرداند.

مقامات اداره مهاجرت اسرائیل فرمان اخراج مهاجران آفریقایی را صادر کرده و رسانه‌های این کشور اعلام کرده بودند که حکم بازگرداندن ۴۰ هزار پناهجو که بیشتر آنها شهروندان اریتره و سودان هستند، صادر شده است.

دادگاه عالی اسرائیل در اورشلیم اما برنامه اخراج این مهاجران را به طور موقت متوقف کرده است. قضات دادگاه خواستار دستیابی به اطلاعات بیشتری از دولت این کشور در رابطه با اخراج این مهاجران هستند.

قضات دادگاه عالی از دولت اسرائیل می‌خواهند توضیح دهد که به چه دلیلی این پناهجویان به کشوری ثالث که زادگاه آنها نیست فرستاده می‌شوند. دولت اسرائیل اکنون ده روز فرصت دارد تا به این سوال دادگاه عالی کشور پاسخ دهد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) از این برنامه دولت اسرائیل انتقاد کرده بود.

 

یک بلیط برگشت و ۲۸۰۰ یورو پول نقد

بنابر آمار وزارت کشور اسرائیل در حال حاضر حدود ۴۲ هزار مهاجر آفریقایی در اسرائیل زندگی می‌کنند. نیمی از این افراد را زنان، کودکان و مردان به همراه خانواده‌شان تشکیل می‌دهند. بیشتر این مهاجران تابعیت کشورهای اریتره و سودان را دارند.

طبق برنامه‌های دولت اسرائیل قرار بود تا پایان ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۸) دست‌کم مردان مجرد مهاجر از این کشور اخراج شوند. دولت اسرائیل همچنین تصمیم گرفته است به هر مهاجری که حاضر به خروج از کشور باشد یک بلیط بازگشت و ۲۸۰۰ یورو پول نقد بپردازد.

دولت اسرائیل اما اعلام کرده است مهاجران غیرقانونی که حاضر به ترک داوطلبانه این کشور نشوند بازداشت شده و سپس از کشور اخراج خواهند شد.

از سوی دیگر روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از مقام‌های ارشد قضائی اعلام کرده که در زندان‌های این کشور برای هزاران پناهجویی که در برابر حکم بازگردان به کشورشان مقاومت می‌کنند، سلول‌های کافی وجود ندارد.

 

نگرانی شدید سازمان‌های حقوق بشری

از آنجا که در بسیاری از کشورهای آفریقایی رژیم‌های دیکتاتور بر سر کار هستند و بازگشت دادن پناهجویان می‌تواند برای آنها خطرناک باشد، دولت اسرائیل تصمیم گرفته آنها را به کشوری ثالث در آفریقا بفرستد.

سازمان‌های حقوق بشری اسرائیل و روزنامه‌های این کشور بدون نقل منبع اطلاعاتی خود اعلام کرده‌اند که اوگاندا و رواندا مقصد پناهجویان اخراج شده خواهند بود و اسرائیل با مقامات این کشورها بر سر تحویل پناهجویان توافق کرده است.

دولت اسرائیل هنوز این اخبار را تایید نکرده است. نمایندگان اوگاندا و رواندا حتی این خبر را رد کرده‌اند. قضات دادگاه عالی اسرائیل نیز خواستار برطرف شدن همین ابهامات از طرف دولت این کشور هستند.

دولت اسرائیل اعلام کرده که این افراد پناهجو نیستند و به صورت غیرقانونی وارد خاک اسرائیل شده‌اند و به همین دلیل باید اخراج شوند. سازمان‌های حقوق بشری اسرائیل اما این توجیه دولت را به شدت نگران‌کننده می‌دانند.

طرح بازگرداندن پناهجویان آفریقایی از اسرائیل با مخالفت شدید شهروندان لیبرال این کشور، یهودیان آمریکا و حتی بازماندگان هولوکاست مواجه شده است. مخالفان در نامه‌ای سرگشاده  نظر خود را به صراحت اعلام کرده‌اند.

مخالفان در نامه خود نوشته‌اند که یک دولت یهودی حق ندارد پناهجویان را به راهی پردرد و مرگبار روانه کند. آنها در ادامه نوشته‌اند که خود این مصیبت را تجریه کرده‌اند که “بی‌خانمان بودن و بی‌وطن بودن چه معنایی دارد؛ وطنی که باید در برابر رنج و خشونت از انسان حفاظت کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top