Thursday , 20 June 2019 | پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین اخبار

حق حضانت فرزند برای مادران در عربستان

به گفته مقامات رسمی عربستان سعودی، مادران عربستانی از این پس می‌توانند سرپرستی فرزندان خود را پس از طلاق داشته باشند. به این ترتیب عربستان با این تصمیم خلاف جریان حاکم بر منطقه عمل و رفتار می‌کند.

کشورهای منطقه خاورمیانه عموما از سرپرستی کودکان توسط مردان حمایت می‌کنند.

این اقدام در راستای مجموعه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی به سوی چشم‌انداز ۲۰۳۰ انجام گرفته است. در دو سال گذشته شاهزاده محمد بن سلمان که اکنون به مقام ولیعهدی رسیده است، مجموعه‌ گسترده‌ای از اصلاحات را در عربستان آغاز کرده است.

پیش از این زنان سعودی برای دریافت سرپرستی فرزندشان پس از طلاق نیاز به مجوز و تایید دادگاه داشتند.

وزیر دادگستری عربستان سعودی اما بخشنامه‌ای را برای دادگاه‌های این کشور صادر کرده است که بر اساس آن مادران برای دریافت حضانت فرزند فقط باید فرم درخواست را پر کنند.

اقدام اخیر در این کشور گام بزرگی به سوی رعایت حقوق زنان به حساب می‌آید.

این حکم جدید، عربستان را به عنوان کشور سنتی و محافظه‌کار خاورمیانه از دیگر کشورهای منطقه که برابری جنسیتی در آنها رعایت نمی‌شود، جدا می‌کند. کشورهایی مانند امارات متحده عربی و مصر تحت تاثیر تفسیر‌های سنتی از قوانین اسلام فقط پدر را سرپرست اصلی فرزند تعریف می‌کنند.

سمیرا الغامدی، فعال حقوق زنان سعودی گفته است پیش از این زن‌ها  سال‌ها در دادگاه‌ها در رفت و آمد بودند تا بلکه بتوانند فقط فرزند خود را ببینند.

این اقدام اخیر همچنین به زنان سعودی اجازه می‌دهد تا حقوق دیگر مرتبط با حق دریافت پاسپورت، اجازه خروج از کشور و حق کار یا حتی اجازه جراحی را نیز به دست بیاورند.

این بخشنامه تازه شش ماه پس از اولین تغییر جدی در راستای حقوق زنان صادر شده است. پیش از این حق رانندگی نیز به زنان اعطا شده بود.

عربستان سعودی به دلیل تفسیر سنتی از قوانین اسلام همواره متهم به تبعیض علیه زنان بوده است.

گزارش مجمع اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷ نشان می‌داد عربستان رتبه ۱۳۸ را در میان کشورهای جهان برای تبعیض جنسیتی دارد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top