Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل

آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد. ایالات متحده این شورا را به عملکرد ضعیف در برابر برخی کشورها مانند ایران و “یکسونگری و تصمیم‌های مغرضانه” علیه اسرائیل متهم کرده است.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد در کنفرانسی خبری در واشنگتن تصمیم این کشور مبنی بر خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را با انتقادهایی تند بیان کرد.

او سه‌شنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) این شورا را به دفاع ضعیف از حقوق بشر متهم کرد و گفت که این نهاد شایسته نام خود نیست.

در کنار او مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا ایستاده بود که او نیز این شورا را به “ریاکاری بی‌شرمانه” متهم کرد و گفت، در این نهاد بدترین نمایندگان حقوق بشر دنیا عضویت دارند.

آن‌ها به اعضایی غیر قابل قبول مانند ایران و ونزوئلا اشاره کردند که به سرکوب مردم خود شهرت دارند. نیکی هیلی با اشاره به اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶ در ایران گفت که در آن زمان این شورا “از خود واکنشی نشان نداد.”

او شورا را به اتخاذ تصمیم‌های “مغرضانه سیاسی” متهم کرد و گفت، در این نهاد تعداد قطعنامه‌هایی که علیه اسرائیل تصویب شده بسیار بیش‌تر از قطعنامه‌هایی است که ‌علیه ایران، سوریه و کره شمالی صادر شده است.

آمریکا پیش از این نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل را به داشتن موضعی خصمانه علیه اسرائیل متهم کرده بود. هیلی یک سال پیش خواستار اصلاحات در این شورا شده بود، اما اکنون آمریکا تصمیم گرفته که منتظر این اصلاحات نیز نماند. نیکی هیلی در آن زمان شورا را متهم کرده بود که به طور مرتب اسرائیل را متهم می‌کند اما در مقابل برخی کشورهای استبدادی ضعیف عمل می‌کند.

هیلی همچنین خواستار مکانیزمی شده بود که مانع از عضویت کشورهای اقتدارگرایی مانند ونزوئلا، کوبا، چین، بوروندی و عربستان سعودی شود، در حالی که درخواست‌های آمریکا تا به امروز بی‌پاسخ مانده است.

 

استقبال اسرائیل

اسرائیل از اقدام آمریکا استقبال کرده و آن را “تصمیمی شجاعانه” خوانده است. دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بامداد چهارشنبه ۲۰ ژوئن اقدام آمریکا را تصمیمی علیه “ریاکاری و دروغ به‌اصطلاح شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد” قلمداد کرد.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد، شورای حقوق بشر سال‌ها نشان داد که “سازمانی جانبدار، خصمانه و ضداسرائیلی” است که به وظایف خود که حفاظت از حقوق بشر است “خیانت کرده است.” این دفتر ادامه داده که شورای حقوق بشر به جای پرداختن به نقض حقوق بشر در کشورها، علیه اسرائیل وارد عمل می‌شود که تنها دموکراسی خاورمیانه است.

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که ۴۷ عضو دارد ضربه‌ای سنگین به سیستم این سازمان برای حفاظت از حقوق بشر و به خود این سازمان محسوب می‌شود. عضویت آمریکا در شورای حقوق بشر طبق برنامه باید در سال آتی به پایان می‌رسید، اما دولت دونالد ترامپ ترجیح داد عضویت آمریکا را با ضربه‌ای سنگین به پایان ببرد.

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا در ژانویه ۲۰۱۷ این کشور از همکاری خود با سازمان ملل متحد کاسته است. آمریکا کمک‌های مالی به این سازمان را کاهش داده و از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و پیمان زیست‌محیطی این سازمان نیز خارج شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top