Wednesday , 20 June 2018 | چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
عناوین اخبار

کودک ۱۱ ساله با الگو گرفتن از بازی‌ های رایانه‌ ای خودکشی کرد

درپی عدم نظارت دستگاهای مربوط و درج رده سنی برای بازی های رایانه ای عرضه شده در فروشگاهها و فضای مجازی، در کنار بی توجهی خانواده، یک کودک ۱۱ ساله با الگو گرفتن از این بازی ها خود را حلق آویز کرد و جان سپرد. در ادامه مطالبی برای اطلاع از نمادهای رده بندی سنی بر روی محصولات فرهنگی و نظر کارشناسان در این مورد، می آید.

به گزارش دیدبان به نقل از خبرآنلاین، سرهنگ ستار خسروی رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان گفت در یکی از شهرستانهای استان کودکی ۱۱ ساله با الگوگیری از بازی‌های رایانه‌ای خود را از میله بارفیکس حلق‌آویز کرده است.

خودکشی

نظام طبقه‮بندی رده سنی بازی های رایانه ای به دو دسته آزاد و محدود تقسیم می شود و رده‮های سنی و محتوایی زیر را در می گیرد:

۱- رده آزاد

این علامت اگر بر روی اثری درج شود، نشان‮دهنده بی‮ضرر بودن اثر مذکور برای رده‮های سنی است و اساسا آن اثر معاف از بررسی تلقی می‮شود. تولید کنندگان آثار می‮توانند در صورت تشخیص خود از این برچسب بر روی محصولات استفاده کرده و آن را به بازار عرضه کنند. با این حال، اگر آسیبی از ناحیه اثر تشخیص داده شود، صاحب اثر یا توزی‮ کننده آن در معرض پیگرد قرار می‮گیرد.

آثاری که این علامت بر روی آنها درج می‮شود برای نمایش عمومی هستند و محتوای آنها نیز بی‮خطر و ملایم تشخیص داده می‮شود. البته صرف درج این نماد بر روی اثر نمی‮تواند نشان دهنده مناسب بودن آن برای کودکان باشد و فیلم‮ها یا بازی‮هایی که برای جمعیت هدف کودک در نظر گرفته می‮شوند می‮بایست استانداردهای دیگری را مد نظر قرار دهند.

این آثار دارای محتوایی هستند که می‮تواند برای کودکان تا حدودی نامناسب باشد و به همین دلیل مشاهده یا استفاده از آنها می‮بایست با توصیه و راهنمایی والدین باشد.

فیلم‮ها و بازی‮های تولید شده با این نشان برای گروه سنی بالغ توصیه می‮شود، اما محتوای آنها لزوما زیانبار نیست و آخرین درجه از طبقه‮بندی نامحدود برای استفاده‮کنندگان و بینندگان تلقی می‮شود.

۲- رده محدود

این نشان برای آثاری صادر می‮شود که مشاهده یا خرید و استفاده از آنها برای افراد زیر ۵۱ سال می‮بایست با مشایعت قیّم آنها همراه باشد. پس به طور کلی استفاده از این محصولات برای افراد زیر ۵۱ سال ممنوع است. محتوای این آثار نیز دارای درجه شدت تاثیرگذاری تلقی می‮شود.
این نشان نیز برای آثاری به کار میی‮رود که خرید، مشاهده یا استفاده از آنها برای افراد زیر ۸۱ سال ممنوع است. محتوای این آثار نیز به شدت تاثیرگذار است.

RC این آثار قابل ارزیابی نیست و محتوای آن نیز به شدت در تضاد با معیارهای اخلاق و عفت عمومی قرار دارد.

باکس ۱:
در تعیین رده‌بندی بازی‌های رایانه‌ای، اسرا ( نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها) ۴ ویژگی را در نظر می‌گیرد:
۱. خصوصیات جسمی – حرکتی
۲. خصوصیات ذهنی- روانی
۳. خصوصیات عاطفی
۴. خصوصیات اجتماعی

باکس ۲:
گروه‌های سنی در اسرا عبارتند از:
• (خردسالی) بالای ۳ سال
• (کودکی) بالای ۷ سال
• (ابتدای دوران نوجوانی) بالای ۱۲ سال
• (نیمه دوم نوجوانی) بالای ۱۵ سال
• (بزرگسالان، مجرد) بالای ۱۸ سال
• (بزرگسالان، متأهل) بالای ۲۵ سال

باکس ۳:
اسرا در طبقه‮بندی بازی‮های رایانه‮ای ۷ ویژگی را مد نظر خود قرار می‮دهد:
۱- خشونت، ۲- استفاده از تنباکو و مواد مخدر، ۳- محرکهای جنسی، ۴- ترس، ۵- نقض ارزشش‮های دینی، ۶- نقض هنجارهای اجتماعی و ۷- ناامیدی

esra

به گزارش سلامت نیوز، مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این باره می گوید : اینترنت و بازی های رایانه ای به عنوان یک محصول رسانه ای، حکم شمشیر دو لبه را دارد.دکتر «شهرام خرازی ها» می افزاید: «مواجهه کودکان و نوجوانان با سایت های اینترنتی و اینگونه بازی ها هم تبعات مثبت و هم تبعات منفی به همراه دارد.

وی خاطرنشان می کند: تحقیقات نشان داده که مغز کودکان و نوجوانانی که به طور مدام با سایت ها و بازی های رایانه ای، سر و کار دارند در مقایسه با مغز دیگر هم سن و سال های خود، فعال تر، خلاق تر و دارای سرعت عمل بیشتری است.

مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه می دهد: بازی های رایانه ای، خلاقیت کودکان را شکوفا می کند و به نیازهای آنها برای تجربه کردن هیجان، پاسخ فوری می دهد.خرازی ها می گوید: علاوه بر آن، مهارت های حرکتی انگشتان دست کودکان و نوجوانان در اثر مشغول شدن با صفحه کلید و بازی های رایانه ای به تدریج افزایش می یابد در نتیجه این گروه از بچه ها در کار با رایانه نیز سریع تر از سایر کودکان عمل می کنند.وی خاطرنشان می کند، در کنار این فواید مضرات قابل توجهی نیز در بازی های رایانه ای گزارش شده است که نمی توان به راحتی از کنار آنها گذشت.

مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار می دارد: اگر زمان صرف شده برای وبگردی و بازی های رایانه ای، بسیار طولانی باشد، عوارضی مانند اضافه وزن، تاری دید، نزدیک بینی، کم حوصلگی و بی حوصلگی، کم خوابی و در نتیجه چرت زدن در طول روز و افت تحصیلی، پرخاشگری، خشونت ورزی و گاهی حتی تمایل و اقدام به اعمال بزهکارانه و خلاف قانون گریبانگیر کودکان و نوجوانان می شود.خرازی ها ادامه می دهد: کودکان به تدریج به اینترنت و بازی های رایانه ای، معتاد می شوند و مانند معتاد به موادمخدر، هنگام دسترسی نداشتن به اینترنت و بازی های رایانه ای به هر دلیلی، احساس می کنند که چیزی کم دارند.وی اضافه می کند: این کودکان برای فراهم آوردن امکانی برای ورود به سایت و بازی های موردنظر برمی آیند و در این مسیر ممکن است حتی قراردادهای عرفی خانواده و جامعه و قوانین جاری را زیر پا بگذارند.

به گفته مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کودکانی که با اینترنت و بازی های رایانه ای انس گرفته اند کم کم بر دنیای مجازی شخصی خود متمرکز می شوند، از دیگران دوری و ارتباطات خود را محدود می کنند.

خرازی ها می گوید: اینگونه کودکان مانند معتادان به موادمخدر، انزواطلبی پیشه کرده و همه وقت و هم و غم خود را صرف اینترنت و بازی های رایانه ای و تهیه بازی های جدیدتر و مهیج تر و کشف سایت های جالب تر می کنند. وی خاطرنشان می کند خطرات بازی های رایانه ای و اینترنت تا آنجاست که اخیرا در یکی از کشورهای غربی درپی افزایش آمار معتادین رایانه ای، کلینیک ترک اعتیاد رایانه ای راه اندازی شده است.مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افسردگی را یکی از پیامدهای مهم اعتیاد به اینترنت و بازی های رایانه ای عنوان می کند و می افزاید: اینترنت و بازی های رایانه ای، یک جهان مجازی و شخصی برای کاربران می آفریند؛ کاربران به تدریج از دنیای اطراف کناره می گیرند، از تعامل با دیگران می پرهیزند و سر در لاک خویش فرو می برند.

خرازی ها ادامه می دهد: در چنین شرایطی فرد حمایت همنوعان خویش را از دست می دهد و با دیگران احساس بیگانگی می کند و از همین نقطه است که زمینه افسردگی ایجاد می شود.خرازی ها می گوید: برخی از کودکان در ساعات تحصیل در مدرسه برای تعطیل شدن و بازگشت به منزل لحظه شماری می کنند تا هرچه زودتر خود را در عالم بازی های رایانه ای غرق کنند، گاهی حتی از رفتن به مهمانی های فامیلی یا دوستانه مرسوم سرباز می زنند تا برای بازی و وبگردی وقت کم نیاورند.

وی خاطرنشان می کند روابط عاطفی اینگونه کودکان با والدین و خواهر و برادرهای خود مخدوش می شود و در زنگ های تفریح و گاه حتی سر کلاس به معرفی بازی ها و سایت های جدید و یا مورد علاقه می پردازند و با تشریح لذتی که حین بازی و یا مشاهده سایت می برند می کوشند تا این لذت را با همکلاسی ها تقسیم کنند.به گفته مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران، پسرها معمولا بیش از دخترها اسیر و درگیر بازی های رایانه ای و به ویژه سایت های مستهجن می شوند چون این بازی ها بیشتر برای مردان طراحی می شوند و سهم زنان در دنیای مجازی رایانه ای کمتر از مردان است.

خرازی ها تاکید می کند بازی های رایانه ای مانند دیگر محصولات رسانه ای- فیلم، سریال و… باید درجه بندی سنی شوند که در حال حاضر «بنیاد ملی بازی های رایانه ای» نسبت به تدوین و اجرای نظام رده بندی سنی این محصولات رسانه ای اقدام کرده است. وی می گوید: نظام رده بندی از این ظرفیت برخوردار است که به یکی از اساسی ترین راهبردهای نظام اجتماعی کشور برای محافظت در برابر پیامدهای سوء گسترش بازی های رایانه ای و رفع آثار و تبعات منفی این پدیده گریزناپذیر تبدیل شود.به هرحال با نگاهی به انبوه بازی های موجود در بازار درمی یابیم که اغلب این بازی ها وارداتی و محصول کشورهای دیگر است که در ساخت هر یک از این بازی ها اهدافی را دنبال می کنند، بی تردید استفاده بیمارگونه از بازی های رایانه ای یا اینترنت، کودکان و نوجوانان را از فعالیت های مفید و سازنده ای مانند فعالیت های درسی، ورزش کردن و ارتباط با دوستان و والدین، باز می دارد.

رجا معالی کارشناس نرم افزار و رایانه نیز گفت: بازی های رایانه ای با همه فوایدش از کاستی ها و آسیب هایی نیز برخوردار است، اما به نظر می رسد آسیب های فردی و روان شناختی آن از سایر خطرات بیشتر باشد.وی می افزاید: این درحالی است که اغلب والدین درمورد نوع بازی ها و نحوه استفاده از این بازی ها و همچنین خطرات و تهدیدهای آن برای سلامت روان کودکان خود اطلاعات کافی ندارند. مهندس معالی ادامه می دهد: که هر سال با فرارسیدن فصل تابستان، کودکان ساعات زیادی را صرف بازی رایانه ای می کنند و والدین بی توجه به نوع بازی ها و عوارض جسمی و روانی آن، نشستن پشت رایانه و بازی های رایانه ای نامناسب، فقط می خواهند کودکانشان ساعاتی آرام و ساکت باشند.

این کارشناس امور نرم افزار و رایانه در ادامه می گوید: برخی دیگر از والدین نیز تلاش دارند بازی های رایانه ای کودکان خود را کنترل کنند اما در نهایت تسلیم خواست کودکانشان می شوند.

مهندس رجا معالی معتقد است، هرچند بازی های رایانه ای، می تواند اطلاعات کودکان و نوجوانان را افزایش دهد، اما از سوی دیگر این بازی ها می تواند بر تمایلات و گرایش های فرزندانمان تاثیرگذار باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top