Wednesday , 20 June 2018 | چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
عناوین اخبار

وزیر علوم: دانشگاه به هیچ وجه مجوز برگزاری اردوهای مختلط را نمی‌دهد

امروز محمد فرهادی وزیر علوم به مجلس رفته بود تا در صحن علنی پاسخگوی سوالات نمایندگان کمیسیون فرهنگی باشد.

محمد فرهادی

نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون فرهنگی در تذکری خطاب به وزیر علوم با اشاره به اینکه متاسفانه نشریاتی که امروز هنجارها را می‌شکنند به شدت زیاد شده، مدعی شده، که آمارهایی از وجود نشریاتی در دانشگاه‌ها دارم که هنجارشکنی کردند و از «چارچوب نظام عبور کردند»، طوری که ۳۰۷ نشریه از نشریات دانشجویی با رویکرد اصلاح‌طلبی در این زمینه فعالیت می‌کنند. همچنین ۱۱ نشریه دانشجویی با «رویکرد واگرایی» و ۱۵ نشریه با «رویکرد ترویجی ایران باستان»منتشر می شوند.

بخش اصلی انتقادات او به «برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی» بود که گفت، «در همین رابطه عکس‌ها و فیلم‌هایی دارم که در‌شان مجلس نیست که آنها را نشان بدهم. آمارهایی از برگزاری جلسات سیاسی که از چارچوب نظام عبور کرده‌اند در اختیار دارم؛ به طور مثال گزارش برگزاری ۵۷ جلسه سیاسی با همین محتوا، ۱۲ جلسه مذهبی و ۱۰۸ جلسه فرهنگی با تمام جزئیات آن در اختیاردارم.»

پژمانفر با بیان این مطلب که ۹۶ اردوی مختلط دانشجویی برگزار شده است، گفت: «این اردوها با برنامه‌ریزی‌های از قبل تعیین شده و یا توسط تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شود این اردوها در فضای دانشگاه برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی می‌شود آیا ما مسئولیت نداریم که جلوی این اردوها را بگیریم.»

وزیر علوم: اردوی مختلط نداریم

محمد فرهادی وزیر علوم در پاسخ به اظهارات پژمانفر در باره نشریات دانشجویی گفت: «ما هیات نظارت بر نشریات دانشجویی داریم. در نشریات دانشجویی از نهاد نمایندگی رهبری نیز حضور دارند و هیات سه نفره‌ای ناظر بر تشکل‌ها هستند و بالاخره این نشریاتی که مجوز می‌گیرند در چارچوب ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز گرفته‌اند».

او همچنین درباره اردوهای مختلط دانشجویی گفت: «به هیچ وجه دانشگاه مجوز برگزاری اردوهای مختلط را نمی‌دهد، اگر هم برگزار شود ربطی به دانشگاه ندارد.»

به گفته فرهادی «حتی اگر آژانس‌ها بر روی بورد دانشگاه تبلیغی داشته باشند، برخورد می‌شود، اینکه شما می‌گویید ۹۶ اردوی مختلط برگزار شده باید ببینیم که در چه دوره‌ای بوده است؛ چرا که ما ۳۰ اردوی مختلط را که برگزار شده بود بررسی کردیم و مشخص شد که تنها چند مورد خارج از ضوابط بوده است و مابقی اردوی تحقیقاتی و غیره بوده است.»

وزیر علوم در ادامه گفت: «در این مدت بیش از ۱۰۰ کرسی آزاداندیشی برگزار شد و حدود ۱۳ هزار دانشجو به اردوی مشهد فرستاده شدند و امسال نیز برای ۵۰ هزار دانشجو نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.»

پژمانفر: کوتاهی کردید

پژمانفر در واکنش به صحبت‌های وزیر علوم گفت: «شما نهایت دفاع را از رفتار خلاف قانون معاونان خودتان داشتید و تلاش شما در این راستا قابل ستایش است. امروز از بورد دانشگاه‌ها برای برگزاری اردوهای مختلط تبلیغ می‌شود.»

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: «مسئله این است که ما مشکلی در مجوزهای نشریات دانشجویی نداریم، بلکه مسئله این است که شما در نظارت بر عملکرد نشریات کوتاهی کرده‌اید.»

شما پاسخ دهید که چه تعداد از این نشریات به کمیته انضباطی فرستاده شده‌اند و در حالی که امروز بسیج محدودیت دارد اما شاهد هستیم که برخی تشکل‌ها هیچ محدودیتی ندارند.

او در پایان گفت: «متاسفانه از برگزاری سخنرانی‌های ارزشمند جلوگیری می‌شود در حالی که تشکل‌ها به راحتی به کار خود ادامه می‌دهند.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top