Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

درخواست دموکرات‌ها از ترامپ برای باز نگه داشتن درهای آمریکا به روی پناهجویان

واشنگتن_ دموکرات‌های سنای آمریکا بعنوان بخشی از دولت از رئیس جمهور دونالد ترامپ خواستند تا درهای امریکا را به روی پناهجویان باز کند. زیرا میزان پذیرش پناهجویان به پایین‌ترین میزان خود در تاریخ مهاجرت امریکا رسیده است که نشان دهنده فشارهای سنگین محدودیت‌های مهاجرتی در پذیرش تعداد پناهجویان می‌باشد.

دموکرات‌های کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده، در نامه‌ای به بخش خبری ان‌بی‌سی، خطاب به وزیر امور خارجه مارک پمپئو، اعلام کردند که آسیب‌های احتمالی وارده به نفوذ دیپلماتیک و منافع استراتژیک آمریکا در سراسر جهان منجر به کاهش بی‌سابقه پذیرش پناهندان خواهد شد.

دولت ترامپ در سال گذشته کمترین میزان مجاز برای پذیرش پناهجویان واجد شرایط اسکان مجدد را تعیین کرده و تعداد آنها را به ۴۵ هزار نفر و حتی کمتر محدود کرده است. بعد از چندین دهه حمایت و دودستگی برای پذیرش تعداد بیشتر پناهجویان، سناتورها اعلام کردند: ما در مورد سیاست خارجی و امنیت ملی و تاثیرات آن بر کم شدن تعداد پذیرش پناهجوها نگران هستیم.

این نامه با بحث‌های داخلی دولت ترامپ درباره چگونگی پذیرش پناهندگان برای سال مالی آینده و بحث‌های جاری بین کارمندان دولت در وزارت امور خارجه و افسران ارتش در پنتاگون در مقابل گماشتگان سیاسی که طرفدار کم شدن تعداد پذیرش پناهجویان می‌باشند هم‌خوانی دارد.

از سال ۱۹۸۰ سالانه به طور متوسط ۹۵ هزار پناهنده توسط ایالت متحده پذیرفته شده‌اند. رونالد ریگان و جورج دبلیو بوش بالاترین میزان پذیرش پناهندگان تا سقف  ۱۴۰ تا ۱۴۲ هزار نفر را تعیین کرده بودند.

قانون‌گذاران ایالت متحده در نامه خود به پومپئو بیان کردند که ایالات متحده با پذیرش پناهجویانی که از جنگ، آزار و شکنجه گریخته‌اند رهبری اخلاقی خود را به دنیا نشان داده است و نمونه ای بسیار خوب برای دیگر کشورهای غربی ترسیم کرده و روابط متقابل خود را با متحدان و شرکای خود که با بحران‌های بشر دوستانه مواجه بوده‌اند را تقویت کرده است.

در این نامه همچنین قید شده است:” اسکان مجدد پناهجویان به تقویت ثبات منطقه کمک می‌کند و با متحدان نزدیکی مانند اردن همکاری کرده و ابزار دیپلماتیک برای تثبیت مشارکت بیشتر بشردوستانه در بین کشورهای ثروتمند خواهد بود. اسکان مجدد ابزار مهمی در مجموعه ابزارهای سیاست خارجی ما می باشد.”

وزرات امور خارجه ایالات متحده بلافاصله نظر رسمی خود را در مورد نامه مذکور اعلام نکرده است.

استفان میلر، مشاور ارشد ترامپ تلاش‌های بسیاری برای محدود کردن پذیرش پناهجویان انجام داده و پناهجویان را یک تهدید امنیتی بالقوه و بار اقتصادی تلقی کرده است. او و سایر اعضا گروهش معتقد هستند که دولت توانایی پذیرش تعداد بیشتری پناهنده را ندارد زیرا نیروی انسانی زیادی در حال حاضر به مدیریت پناهجویان قبلی مشغول هستند.

دموکرات‌ها در کنگره و سازمان‌های بشر دوستانه، دلایل کاهش پذیرش پناهندگان را رد می‌کنند و می‌گویند این مسئله روابط با دولت‌هایی مانند اردن و بنگلادش که توسط جنگ و خشونت‌های افراطی افراد غیر نظامی تحت فشار می‎باشند را مورد تهدید قرار می‎دهد.آنها همچنین استدلال می‌کنند که مقامات دولتی اگر اراده سیاسی داشته باشند می‌توانند نیروی انسانی کافی برای رسیدگی به پناهندگان را مهیا کنند، و کاخ سفید اغلب تهدید امنیتی ناشی از پناهجویان را بدون وجود مدرک مستحکم یا ارزیابی اطلاعات به صورت اغراق آمیز بیان می‌کند.

سن باب مندز از نیوجرسی، دموکرات عالی رتبه در کمیته روابط خارجه مجلس سنای ایالات متحده و منتقد سرسخت سیاست‌های مهاجرتی و پناهندگی دولت، در ایمیل خود به بخش خبری ان‌بی‌سی گفت:” امیدوار است پومپئو به دونالد ترامپ بگوید که برنامه‌ی محدودیت‌های پناهندگی ایالات متحده را متوقف نماید.”

مندز افزود:” من شکی ندارم وقتی آقای ترامپ در میان نیروهای مخالف و مشاوران بیگانه هراس احاطه شده همچنان با سیاست‌هایی که از اهداف انسان دوستانه کشور ماست و در حمایت از افرادی است که از شکنجه و آزار و اذیت فرار کرده‌اند مخالفت خواهد کرد.”

با وجود اینکه سقف پذیرش پناهندگان در سال مالی جاری به کمترین میزان خود ینی ۴۵ هزار نفر رسیده است اما میزان واقعی به طرز چشمگیری پایین‌تر از این مقدار می‌باشد. اگر روند فعلی ادامه یابد تنها حدود ۲۰ تا ۲۱ هزار پناهنده تا اواخر سپتامبر پذیرش خواهند شد که نصف میزان توافق شده می‌باشد.

 

به نقل از وب‌سایت یورونیوز

برگردان فارسی توسط دیدبان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top