Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

دیدار پاپ فرانسیس با قربانیان آزار جنسی در ایرلند

پاپ فرانسیس برای یک دیدار دو روزه وارد ایرلند شد؛ کشوری که بسیاری از شهروندانش از کلیسای کاتولیک رویگردان شده‌اند. برملا شدن رسوایی آزار جنسی کودکان توسط کشیش‌های کاتولیک ایرلند، مهم‌ترین عامل این رویگردانی است.

رهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه، سوم شهریور (۲۵ اوت) برای یک دیدار دو روزه وارد ایرلند شد. پاپ فرانسیس در این سفر در برنامه پایانی “نشست جهانی خانواده” شرکت می‌کند که کلیسای کاتولیک برگزاری آن را از سه‌شنبه آغاز کرده است.

رسوایی آزار جنسی کودکان که نمونه‌ای از آن به تازگی در ایالت پنسیلوانیای آمریکا برملا شده، بر سفر پاپ فرانسیس به ایرلند سایه افکنده است. این کشور از ابتدای دهه ۹۰ میلادی درگیر چنین رسوایی‌هایی بوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از واتیکان گزارش کرده که پاپ فرانسیس در سفر به ایرلند با قربانیان سوءاستفاده و تجاوز جنسی نیز ملاقات می‌کند. او همچنین در مراسم شکرگزاری در کلیسایی در دوبلین که به قربانیان آزار جنسی اهدا شده شرکت خواهد کرد.

پاپ فرانسیس چند روز پیش در نامه‌ای خطاب به کاتولیک‌های جهان از کوتاهی کلیسای کاتولیک در رویارویی با خشونت علیه “افراد بسیار آسیب‌پذیر” سخن گفت و آزار جنسی کودکان و لاپوشانی آن به وسیله مقامات کلیسا را به عنوان “فجایعی” غیرقابل قبول محکوم کرد.

ورود فرانسیس به دوبلین نخستین سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به ایرلند پس از حدود چهل سال محسوب می‌شود. پیش از او پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۷۹ از ایرلند دیدن کرده بود.

ایرلند امروز با کشوری که ژان پل دوم از آن بازدید کرده بود قابل قیاس نیست؛ کشوری که زمانی مهم‌ترین پایگاه کاتولیک‌های به شدت معتقد و سنتی به شمار می‌رفت، اکنون به سرزمینی لیبرال بدل شده که به شکل بی‌سابقه‌ای از کلیسای کاتولیک و آموزه‌های بنیادین آن فاصله می‌گیرد.

 

رویگرانی مردم ایرلند از کلیسای کاتولیک

در سال ۲۰۱۵ در ایرلند، به عنوان نخستین کشور جهان طی یک همه‌پرسی ازدواج همجنسگرایان قانونی شد. ماه مه امسال نیز اکثریت دور از انتظاری از شهروندان به رفع محدودیت‌های قانونی در قوانین مربوط به سقط جنین رای موافق دادند.

رسوایی آزار و سوءاستفاده جنسی از کودکان توسط کشیشان و سران کلیسای کاتولیک ایرلند از دهه ۹۰ میلادی به شکل گسترده‌ای بر ملا شد. ادامه افشاگری‌ها در این زمینه وجهه کلیسای کاتولیک در ایرلند را بسیار خدشه‌دار کرده است.

بنابر گزارش‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ شمار پیروان و معتقدان کلیسای کاتولیک ایرلند بیست درصد کاهش داشته است.

قرار است پاپ فرانسیس در دومین روز سفر خود به ایرلند، روز یکشنبه در مراسمی در پارک شهر دوبلین حضور یابد که انتظار می‌رود تا نیم میلیون نفر در آن شرکت کنند.

در همین حال کسانی که در اعتراض به رسوایی‌های جنسی در کلیسای کاتولیک شرکت در مراسم روز یکشنبه را تحریم کرده‌اند، تظاهراتی در همین روز در مرکز دوبلین برگزار خواهند کرد؛ رویدادی که در ایرلند و زمانی که ژان پل دوم به آن سفر کرده بود قابل تصور نبود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top