Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

سازمان ملل اختلافات اروپا بر سر پناهجویان را محکوم کرد

سازمان ملل متحد اختلافات در اتحادیه اروپا بر سر پذیرش پناهجویان را محکوم کرد و خواستار راه‌حلی سریع شد. فیلیپو گراندی، کمیسار عالی پناهندگان سازمان ملل، اعلام کرده که برخورد با پناهنجویان کشتی دیسیوتی غیراخلاقی است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در بیانیه‌ای اعلام کرد اتحادیه اروپا باید ۱۵۰ پناهجویی را که در دیسیوتی، کشتی گارد ساحلی ایتالیا در سیسیل بلاتکلیف مانده‌اند را “فورا” بپذیرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از دولت ایتالیا خواسته است “فورا” به پناهجویان کشتی دیسیوتی اجازه پیاده شدن در خشکی و ورود به این کشور را بدهد.

فیلیپو گراندی، کمیسار عالی پناهندگان سازمان ملل، رفتار با پناهنجویان کشتی دیسیوتی را “خطرناک و غیراخلاقی” توصیف کرد و به انتقاد گفت زندگی پناهجویان در خطر است اما کشورهای اتحادیه اروپا در پی یافتن راهی برای پایان دادن معضل پناهندگی هستند.

تهدیدهای ایتالیا

پیشتر ایتالیا تهدید کرده بود مبلغ پرداختی این کشور به اتحادیه اروپا را متوقف خواهد کرد، اگر اتحادیه اروپا در تقسیم پناهجویان در کشورهای دیگر اتحادیه، به ایتالیا کمک نکند.

لوئیجی دی‌مایو، معاون نخست‌وزیر ایتالیا، در این باره گفت: «راه حل مسالمت‌جویانه به نتیجه‌ای نرسید، اکنون راه حل سخت‌گیرانه این‌گونه خواهد بود که پرداختی به اتحادیه اروپا متوقف شود در صورتی که آنها به خواست ما اهمیتی ندهند.»

ایتالیا سومین کشور اتحادیه اروپا است که با حدود ۲۰ میلیارد یورو بیشترین مبلغ را در اختیار اتحادیه اروپا قرار می‌دهد. آلمان و فرانسه به ترتیب دو کشور اول در پرداخت هزینه های اتحادیه اروپا هستند.

دولت ائتلافی ایتالیا که در آن حزب خارجی ستیز “لیگ شمال” نیز مشارکت دارد، از آغاز فعالیت در ماه ژوئن سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تاکنون سیاستی مهاجرستیز در پیش گرفته است.

واکنش آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نسبت به تهدیدهای ایتالیا بسیار خویشتندارانه بود. مرکل در جریان سفرش به جمهوری آذربایجان در این باره گفت در بروکسل گفت‌وگوها برای تقسیم پناهجویان همچنان ادامه دارد.

مرکل در ادامه گفت هر کشوری در این گفت‌وگوها موضع خود را روشن می‌کند و البته یافتن راه حل کار ساده‌ای نیست. قرار است تا پایان ماه اوت سال جاری گفت‌وگوها در اتحادیه اروپا به پایان برسد.

صدراعظم آلمان به رغم لحن تندی که در این باره شنیده می‌شود موافق تقسیم عادلانه پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

هفته گذشته دیسیوتی، کشتی گارد ساحلی ایتالیا با ۱۹۰ پناهجو به آب‌های سیسیل وارد شد. ۱۳ نفر از پناهجویان برای مداوا فورا به بیمارستان منتقل شدند. دولت ایتالیا اما از قبول پناهجویان این کشتی خودداری می‌کند.

مقامات ایتالیا روز چهار‌شنبه ۳۱ مرداد ( ۲۲ اوت) پذیرفتند ۲۷ نفر از افراد زیر سن قانونی این کشتی را که همراهی نداشتند، به بندر وارد شوند. اکنون ۱۵۰ پناهجو در این کشتی منتظر ورود به کشوری در اتحادیه اروپا هستند.

ایتالیا خواستار آن است که کشورهای اروپایی موافقت خود را با قبول این پناهجویان بپذیرند. نشست نمایندگان ۱۰ کشور اتحادیه اروپا در روز جمعه در شهر بروکسل در این باره به نتیجه‌ای نرسید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top