Thursday , 24 January 2019 | پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

سومین روز تظاهرات خیابانی مردم ایران پس از راهپیمایی حامیان حکومت

به گزارش دیدبان به نقل از رویترز، تظاهرات طرفداران حکومت به مناسبت پایان نا آرامی‌های سال ۲۰۰۹ کشور، امروز شنبه برگزار شد این در حالی است که خبرگزاری‌های محلی و رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند روز سوم تظاهرات مردمی علیه نابسامانی‌های اقتصادی آغاز شده است.

صدا و سیمای ایران تصویرهایی از راهپیمایان با پلاکاردهایی در حمایت از آیت الله علی خامنه‌ای در خیابان‌های تهران و مشهد دومین شهر بزرگ ایران را نشان می‌دهد.

بنا به گفته تلویزیون دولتی ایران تظاهرات طرفداران حکومت در بیش از ۱۲۰۰ شهر ایران برنامه ریزی شده است. این برنامه سالانه در روز نهم دی با پایان تجمعات خیابانی مردم در اعتراض به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران در سال ۲۰۰۹ برگزار می‌شود.

همزمان  در رسانه‌های اجتماعی اعلام شد که روز سوم تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم در شهرهایی از جمله تهران، شهر کرد و کرمانشاه آغاز شده است. در ویدئوهای منتشر شده از این اعتراض‌های مسالمت آمیز پس از اینکه پلیس اعلام می‌کند این تجمعات غیر قانونی هستند معترضان آنها را هو می‌کنند. انکار اعتراض‌های در این فیلم‌ها غیرقابل انکار است.

خبرگزاری فارس بیان کرده است که بیشتر از ۷۰ دانشجو در جلوی دانشگاه تهران جمع شده و به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند. در ویدئویی دیگر آنها فریاد می‌زنند “مرگ بر دیکاتور” روی صحبت این شعار با آیت الله خامنه‌ای است.

این نارضایتی‌ها در پی بیکاری، افرایش قیمت‌ها و فسادهای اقتصادی به وجود آمده است. بخشی از این اعتراض‌ها به دلیل مشارکت جمهوری اسلامی در منازعات منطقه‌ای مانند سوریه و عراق به اعتراض‌های سیاسی تبدیل شده است.

افزایش بیکاری و تورم سالانه با نرخ ۸ درصد و کمبود بعضی از مواد غذایی منجر به افزایش قیمت‌ها گردیده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مورد ترویج تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی هشدار داده است.

وی به سایت خبری باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما از مردم تقاضا می‌کنیم در این تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند، آنها برای این تجمعات باید درخواست مجوز داده و که پس از بررسی درخواست اجازه برگزاری خواهند داشت.

روز پنج شنبه صدها نفر از مردم در خیابان‌های مشهد نسبت به قیمت‌های زیاد اعتراض کردند و شعارهای ضد دولتی را فریاد زدند. به گفته یکی از مقامات قضایی پلیس ۵۲ نفر را دستگیر کرده است.

ایالات متحده این دستگیری‌ها را محکوم کرده است. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توییتر با توییتی اعلام کرد: حکومت ایران باید به حقوق مردمش احترام بگذارد. دنیا در حال حاضر چشم به عملکرد آنها دوخته است.

رسانه‌های دولتی صحبت‌های سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بهرام قاسمی را در پاسخ به رئیس جمهور آمریکا اینگونه منتشر کردند: مردم ایران هیچگونه ارزشی برای ادعاهای فرصت طلبانه مقامات آمریکایی و آقای ترامپ قائل نیستند.

جمعه شاهد بزرگترین موج تظاهرات از سال ۲۰۰۹ تا کنون بوده است. در آن سال اعتراض‌ها از تهران به دیگر شهرها گسترش یافت.

تلوزیون دولتی ایران تظاهرات این چند روز را تحت پوشش قرار نداده است. آنها به نقل از شخصی که اسم وی فاش نشده در وب‌سایت رسمی خود بیان کردند: “بعضی از سازمان‌های مربوطه در خواست کرده‌اند این مسئله در تلوزیون دولتی منعکس نگردد.”

صدا و سیمای ایران اعلام کرده است اکثر افراد دستگیر شده در دو روز گذشته آزاد شده‌اند و به جزییات بیشتری اشاره نکرده است.

آنها همچنین افزودند: “وب‌سایت‌های دشمن و رسانه‌های خارجی به تلاش‌های خود برای بهره برداری از مشکلات اقتصادی و در خواست‌های مشروع مردم به منظور راه اندازی تجمعات غیر قانونی و نا آرامی‌های احتمالی ادامه می دهند.”

سپاه پاسداران و سازمان بسیج که در سال ۲۰۰۹ معترضان جنبش سبز را سرکوب کرده‌اند در بیانه‌ای که توسط رسانه‌های دولتی منتشر شد گفتند :” ملت ایران اجازه نخواهد داد که کشور آسیب ببیند.”

به دلیل وجود گسترده سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی در سرتاسر ایران، اعتراض‌ها و تجمعات سیاسی به ندرت رخ می دهد.

اغلب گروه تظاهر کنندگان را مالباختگان و کارگران تشکیل می‌دهند. بسیاری از مردم سرمایه‌های خود را با سپرده گذاری در موسسات مالی غیر قانونی و ورشکسته از دست داده اند. از سوی دیگر کارگران بسیاری یا بیکار شده‌اند یا حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

آیت الله احمد علم الهدی روحانی محافظه کار و برجسته، خواستار اقدام شدید علیه این اعتراض‌ها شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور حسن روحانی در پیامی به محافظه کاران مخالف دولت گفت: “ممکن است آنها اعتراضات را به راه بیاندازند اما کنترل آن را از دست خواهند داد.”

او به رسانه‌های دولتی اعلام کرد: کسانی که پشت این حوادث هستند، انگشتان خودشان را خواهند سوزاند.”

بزرگترین دستاورد روحانی در سال ۲۰۱۵ توافق با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران بود. برنامه هسته‌ای ایران یکی از بزرگترین منازعات ایران با جوامع بین المللی بود که سنگین ترین تحریم‌های بین المللی را برای ایران در پی داشت. دولت روحانی باور دارد با این توافق هسته‌ای منافع اقتصادی بسیاری به وجود خواهد آمد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سال مالی جاری ۱۲.۴ درصد بوده که به میزان ۱.۴ درصد افزایش داشته است. حدود ۳.۲ میلیون ایرانی بیکار هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top