Thursday , 20 June 2019 | پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین اخبار

شکایت کمیسیون اتحادیه اروپا از مجارستان

کمیسیون اتحادیه اروپا از مجارستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد. دلیل این شکایت سیاستی است که مجارستان در قبال پناهجویان اعمال می کند و گفته می‌شود با موازین این اتحادیه همخوانی ندارد.

کمیسیون اتحادیه اروپا پنج‌شنبه (۲۸ تیر / ۱۹ ژوئیه) اعلام کرد که از مجاستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرده، زیرا بر این نظر است که سیاست مجارستان در قبال پناهجویان با قوانین اتحادیه اروپا همخوانی ندارد.

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ نیز از مجارستان شکایت کرده و این کشور را به نقض قوانین اروپا در ارتباط با پناهجویان متهم کرده بود، اما به این علت که اقدامات تاکنونی بی‌اثر بوده‌اند، اکنون به آخرین مرحله پیگیری قضایی در این زمینه متوسل شده و از مجارستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا در شکایت خود به موردهای بسیاری اشاره کرده که نشان میدهند مجارستان موازین اتحادیه اروپا را نقض کرده است. یکی از این موردها این است که تقاضای پناهندگی در مجارستان تنها در مناطقی خاص (مناطق ترانزیتی) باید ارائه شوند.

اما برای ورود به این مناطق خاص برای تحویل تقاضای پناهندگی باید زمانی طولانی انتظار کشید و شمار کسانی که میتوانند به این مناطق نیز وارد شوند بسیار محدود است. پناهجویانی که به مناطق ترانزیتی وارد میشوند، تا زمانی که پروسه رسیدگی به تقاضای پناهندگی‌شان به نتیجه نرسیده، حق خروج از این مناطق و تردد آزادانه در مجارستان را ندارند.

قوانین کنونی مجارستان در ارتباط با اخراج پناهجویان نیز با موازین اتحادیه اروپا همخوانی ندارد. در این کشور آن گونه که در قوانین اتحادیه اروپا آمده، در باره پناهجویان به طور فردی تصمیم‌گیری نمی‌شود و این کشور حقوق بسیار محدودی برای پناهجویان قائل است.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین در شکایت خود از مجارستان تاکید کرده که این کشور سازمان‌ها و گروه‌هایی که به یاری پناهجویان میآیند را تحت تعقیب قرار میدهد و شرایط برای تقاضای پناهندگی را بیش از پیش مشکل کرده است.

پارلمان مجارستان  در ماه ژوئن سال جاری میلادی (۲۰۱۸) با تغییراتی در قانون اساسی این کشور موافقت کرد که برمبنای آن “اسکان دادن خارجی‌ها” در این کشور ممنوع است.

با این تغییرات، قانونی در مجارستان تصویب شده که به قانون “استوپ سوروس” مشهور است. برمبنای این قانون افراد و گروه‌ها در صورتی که به پناهجویان یاری برسانند، به مجازات حبس محکوم میشوند.

برمبنای این قانون کمک به پناهجویان برای نوشتن تقاضای پناهندگی‌شان یا کمک به مهاجران غیرقانونی برای ماندن در مجارستان از جمله موردهایی هستند که برمبنای این قانون جرم محسوب میشوند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در سخنرانی‌های پیشین خود هشدار داد که مسلمانان به زودی اکثریت جمعیت شهرهای بزرگ اروپا را به خود اختصاص خواهند داد. او گفته است: «ممکن است روزی چشم باز کنیم و ببینیم در میهن خودمان در اقلیت قرار گرفته‌ایم.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top