Sunday , 17 February 2019 | یکشنبه , ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

فروش کارت شناسایی پناهجویی در آلمان

داد‌ه‌های رسمی حاکی از رواج فروش کارت شناسایی پناهجویانی است که قصد ترک اروپا و به‌ویژه آلمان را دارند. این مشکل نگرانی مقام‌های آلمانی در مورد هویت کسانی که وارد آلمان شده و ساکن آن می‌شوند را دوچندان کرده است.

طبق گزارش دوم کاری گروه‌ “هویت‌های غلط” در آلمان، شمار کسانی که مایل به خرید کارت‌های شناسایی پناهجویان اروپایی برای ورود به اروپا هستند افزایش یافته است.

روزنامه آلمانی “بیلد ام زونتاگ” می‌نویسد، به گفته پلیس فدرال آلمان، در سال ۲۰۱۷ در فرودگاه‌های یونان ۱۶۸۲ کارت شناسایی جعلی پیدا شد که دارندگان آن می‌خواستند با استفاده از آن‌ها وارد اروپا شوند. از این تعداد ۱۴۱۸ کارت مربوط به آلمان می‌شد که معادل بیش از ۸۴درصد از این کارت‌های جعلی است.

 

فروشندگان کیستند؟

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل در ماه آوریل در گزارشی از یک پدیده تازه سخن گفت. بر اساس این گزارش، بیش از همه، پناهجویان سوری و عراقی که قصد ترک اروپا را دارند کارت‌های شناسایی خود را می‌فروشند.

اشپیگل در گزارش خود با تکیه بر تحلیل محرمانه پلیس آلمان نوشت: «به‌خصوص اوراق مسافرتی آلمانی در شبکه‌های اجتماعی به فروش گذاشته می‌شود.» اوراق شناسایی صادره از ایتالیا و فرانسه نیز در بین این اوراق یافت می‌شود.

 

کارت شناسایی آلمان به قیمت ۱۴۰۰ دلار

چندی پیش در صفحه یک گروه فیس‌بوکی عربی با نام “مهاجرت برعکس از اروپا به ترکیه” یک پاسپورت نروژی برای فروش گذاشته شده بود. یک کارت شناسایی آلمانی هم به اضافه کارت بیمه خدمات درمانی جزو آگهی‌های فروش بود که قیمت آن ۱۴۰۰ دلار (۱۱۳۰ یورو) تعیین شده بود.

محل ارائه این کارت‌ها و اوراق معمولا یا یونان است یا ترکیه. در این دو کشور هنوز هم عرب‌هایی هستند که به دنبال یک راه “قانونی” و بی‌خطر برای ورود به اتحادیه اروپا می‌گردند.

 

آگهی‌هایی با سن و عکس فروشنده

از آن جا که در کلاهبرداری کارت‌های شناسایی، فروشنده و خریدار باید شبیه به هم بوده و در گروه سنی مشابهی باشند برخی فروشندگان سن و عکس پاسپورت خود را نیز در گرو‌ه‌های فیس‌بوکی به انتشار می‌گذارند.

اشپیگل در آن زمان نوشت، برای اداره جنایی آلمان روشن شده که برخی از مظنونان پرونده‌های تروریستی از اوراق شناسایی پناهجویان آلمان برای ورود به این کشور استفاده کرده‌اند.

اداره جنایی آلمان می‌گوید، در حال حاضر حدود ۴۰۰ دستگاه پیشرفته برای مقایسه و بررسی دقیق اوراق شناسایی در اختیار دارد که کفاف تمامی مراکز موجود در این کشور را نمی‌دهد.

اداره جنایی آلمان نتیجه می‌گیرد: «نقیصه موجود در ساختارهای موجود و نبود کارآمدی لازم در کارکنان و تجهیزات فنی آن‌‌ها این پیامد را به دنبال می‌آورد که نتوان هویت‌های جعلی را با اطمینان شناسایی کرد.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top