Monday , 21 May 2018 | دوشنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
عناوین اخبار

حذف و قطع بورسیه تحصیلی دولتی گروهی از دانشجویان ترکیه به اتهام همکاری با جنبش گولن

دولت ترکیه در ادامه پاکسازی‌های خود در وزارت علوم و نظام آموزشی این کشور پس از کودتا با حکم رجب‌ طیب اردوغان گروهی از دانشجویان در حال تحصیل در بریتانیا را از فهرست بورس تحصیلی دولتی حذف کرده است.

13-teachers-detained-27-others-arrested-in-turkey-over-links-to-gulen-movement-turkish-minute

به گزارش «تایمز» دولت ترکیه حداقل ۳۰ دانشجوی این کشور در بریتانیا را به ارتباط با گروه اسلامی مخالف دولت و حمایت از کودتای ۱۵ ژوئن متهم کرده و اعلام کرده، پرداخت هرگونه کمک‌ هزینه تحصیلی و کمک هزینه ماهانه به آنها متوقف شده است.

یکی از دانشجویانی که ماهانه ۲۰۰ پوند حقوق به عنوان کمک‌ هزینه تحصیلی از دولت ترکیه می‎گرفته، می‌گوید: «من می‌خواهم مدرک پی اچ دی خود را بگیرم و آرزویم تمام کردن تحصیلات دانشگاهی است، اما نمی‌دانم چگونه باید ادامه بدهم، شوکه شده‌ام».

تا امروز بیش از ۱۰۰ هزار ارتشی، پلیس، کارمند آموزش و پرورش و شاغلین بخش‌های خدماتی به اتهام تلاش برای کودتا در ترکیه اخراج شدند و ۲۵ هزار نفر در زندان‌ها به اتهام شرکت در کودتا زندانی هستند.

صدها دانشجو در خارج از ترکیه به اتهام همکاری با جنبش فتح‌الله گولن به عنوان تهدید برای امنیت ملی ترکیه معرفی شدند و به آنها اتهام همکاری در کودتا وارد کردند. به آنها گفته شده دولت دیگر حمایتی از آنان نخواهد کرد و یا مدارک دانشگاهی آنها نامعتبر خواهد بود.

در مجموع ۶۶ دانشجوی تُرک در دانشگاه‌های انگلستان در لیست سیاه قرار گرفتند، هرچند مدتی بعد بعضی از آنها از لیست حذف شدند. حدود ۱۰ نفر از آنها در دانشگاه لستر تحصیل می‌کردند.

بعضی از دانشجویان که در لیست سیاه قرار گرفته‌اند تاکید دارند هیچ ارتباطی با جنبش گولن ندارد.

دولت ترکیه در ماه سپتامبر اعلام کرد که برای رسیدگی به وضعیت دانشجویانی که به اشتباه داخل لیست سیاه قرار گرفتند ستاد بحران تشکیل شده است.
مارک هندریک، عضو کمیته امور خارجی عنوان کرده، «پاکسازی‌های بسیار گسترده‌ای انجام شده و به نظر می‌رسد دولت ترکیه به هر کسی مشکوک باشد بدون دلایل محکمه‌پسند اتهام می‌زند».

همزمان روزنامه صباح چاپ ترکیه از بازداشت ۱۳ معلم و ۲۷ شهروند به اتهام همکاری با جنبش گولن خبرداد.

به گزارش این روزنامه معلمان همگی از مدارس ابتدایی و از شهر کایسری و ۲۷ نفر دیگر توسط پلیس در شهرهای نوشهیر و الازیغ دادگاهی شدند. در مجموع ۳۲ غیرنظامی دستگیر شدند که بعد از دادگاه ۱۲ نفر به صورت مشروط آزاد و ۲۰ نفر به زندان منتقل شدند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top