Thursday , 24 January 2019 | پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

احتمال لغو حمایت از نوجوانان مهاجر غیرقانونی توسط ترامپ

مطابق گزارش‌ها دونالد ترامپ قصد دارد طرح حمایت از کودکان و جوانان مهاجری را که غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند لغو کند. اجرای این برنامه در دوران اوباما آغاز شد و ترامپ در مبارزات انتخاباتی وعده لغو آن را داده بود.

برنامه موسوم به “داکا” که برای سامان دادن به وضعیت کودکان و نوجوانانی تدوین شده که با کمتر از ۱۶ سال سن و بدون اوراق شناسایی و اسناد مهاجرتی وارد آمریکا شده‌اند، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و به دستور او به اجرا گذاشته شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از نشریه اینترنتی “پولیتیکو” گزارش داد که دونالد ترامپ قصد دارد برنامه “داکا” را لغو کند و به کنگره آمریکا شش ماه فرصت داده طرح جایگزینی برای آن ارائه دهد.

برنامه حمایت از مهاجرانی که در کودکی و نوجوانی به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند، مانع اخراج آنها از این کشور می‌شود. این افراد همچنین می‌توانند با استفاده از این برنامه اجازه اقامت و مجوز کار دریافت کنند.

ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که در صورت ورود به کاخ سفید از ادامه این طرح جلوگیری می‌کند و اخراج مهاجران غیرقانونی را در دستور کار قرار می‌دهد.

به نوشته‌ نیویورک تایمز قصد ترامپ برای لغو “داکا” پس از یک دوره شش ماهه، جدی است اما از آنجا که بخشی از جمهوری‌خواهان از این برنامه حمایت می‌کنند احتمال تغییر نظر رئیس جمهور آمریکا منتفی نیست.

هشدار درباره پیامدهای اقتصادی لغو “داکا”

چند روز پیش روسای چند موسسه و کمپانی بزرگ، از جمله اپل، آمازون، فیسبوک و جنرال موتورز در نامه‌ای به کاخ سفید و شماری از سیاست‌مداران با نفوذ دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره ایالات متحده، نسبت به پیامدهای و خسارت‌های اقتصادی لغو “داکا” هشدار دادند.

مطابق گزارش‌ها، کاخ سفید یک‌شنبه (سوم سپتامبر/ ۱۲ شهریور) تصمیم ترامپ را به طور رسمی به اطلاع پل رایان، رئیس کنگره رسانده و او ضمن ابراز نگرانی درباره پیامدهای این تصمیم، خواستار تمدید و ادامه برنامه “داکا” شده است.

گفته می‌شود ترامپ قصد خودش برای لغو برنامه حمایتی از نوجوانانی را که غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند، روز سه‌شنبه پنجم سپتامبر اعلام می‌کند. برخی از ناظران احتمال می‌دهند اعضای کنگره در شش ماه فرصتی که برای بازنگری در این برنامه دارند، محتوای آن را در قالبی دیگر حفظ کنند.

مطابق برآوردها حدود ۸۰۰ هزار نفر تحت حمایت برنامه “داکا” قرار دارند. ترامپ سال گذشته به هوادارانش وعده داده بود اجرای این برنامه را “فورا” متوقف کند، اما از زمان ورود به کاخ سفید در ماه ژانویه سال جاری میلادی در مورد آن کمتر صحبت کرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top