Thursday , 24 January 2019 | پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

محافظت از اینترنت آزاد در ایالات متحده

امروز صبح از سه وب سایت ردیت، صفحه عمومی رادیو سوئد و وب سایت خصوصی تابلو اعلانات علاقمندان به دوچرخه در شهر نیویورک مراجعه کردم. هر سه سایت با سرعت یکسان و قابل ملاحظه ای باز شدند. از آنجایی که من در ایالات متحده زندگی می‎کنم ممکن است سرعت دسترسی یکسان برای سایت‌های مختلف به تاریخ بپیوندد.

فردا کمسیون ارتباطات فدرال قانون آزاد بودن اینترنت (۲۰۱۵) که بیشتر به نام اصل بی طرفی اینترنت شناخته می شود را لغو خواهد کرد. این اصل باعث می شد شرکت‌های اینترنتی نتوانند سایت‌ها را بلاک و یا فیلتر کرده یا دسترسی به آن‌ها را با توجه به پرداخت پول بیشتر اولویت بندی کنند.

این کمسیون متشکل از پنج عضو است و اخیراً ” آجیت پای”  توسط ترامپ برای ریاست این کمسیون انتخاب شده است. از آنجایی که هدف آجیت پای از ابتدای سال جاری از بین بردن اینترنت آزاد بود درنتیجه با مخالفتی عمومی برای طرحش مواجه شد که با ۲۳ میلیون نظر در خصوص این طرح ( ۹۸٫۵% این نظرات منحصر به فرد در مخالفت با این طرح بوده) و محکومیت گروه وی همراه بوده است.

چه چیزی در خطر است؟ حق آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات. اگر اکثریت این کمسیون به لغو اصل بی طرفی اینترنت رای دهند اینترنت شما در خطر ریسک محدود شدن به سایت‌هایی می باشد که به شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت پول بیشتری برای دیده شدن محتوایشان پرداخت خواهند کرد. این موضوع به نوبه خود دسترسی شما را به اطلاعاتی که وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهند و نظرتان و سخنرانی‌های آنلاین شما را به سیستم‌های ارتباطی و انتشاراتی آنها محدود خواهد کرد. با رای گیری کمیسیون ارتباطات فدرال شاهد تنزل اینترنت به غول‌های شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های خرید خواهیم بود و دسترسی عادلانه به همه قسمت‌هایی که اینترنت را امروزه جادویی میسازد را از دست خواهیم داد.

اما هنوز همه چیز تمام نشده است. کمسیون ارتباطات فدرال هم باید به کنگره آمریکا پاسخ بدهد، بنابراین اگر شما در ایالات متحده امریکا هستید به مبارزه برای اینترنت آزاد بپیوندید. تا قبل از رای گیری کمسیون به نمایندگان خود بگویید که اجازه دسترسی سرویس دهندگان اینترنت برای سانسور یا انتخاب اینکه چه وب‌سایتی که به راحتی در دسترستان قرار بگیرد را محکوم خواهید کرد.

به نقل از وب‌سایت هیومن رایتز واچ

برگردان فارسی توسط دیدبان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top