Tuesday , 11 December 2018 | سه شنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۷
عناوین اخبار

محرومیت جوانان بهایی از ورود به دانشگاه‌ها

بر اساس گزارش‌هایی که از ایران می‌رسد، تعداد قابل توجهی از جوانان بهایی با وجود حضور در کنکور سراسری دانشگاه‌ها به بهانه «نقص در پرونده» از ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی محروم شده‌اند. مشخصات ۲۱ نفر از آنها از سوی سایت هرانا منتشر شده است.


«نقص در پرونده» بهانه‌ای است که معمولا از سوی سازمان سنجش برای محروم کردن شهروندان بهایی از ورود به مقاطع تحصیلی عالی یا تکمیلی استفاده می‌شود. این رویه در سال‌های قبل هم وجود داشته تا جایی که یکی از افرادی که در فهرست ۲۱ نفره محروم شدگان قرار دارد، یازدهمین بار است که با درج واژه نقص پرونده، از تحصیل محروم شده است.

بر طبق مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بهاییان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

محروم کردن بهاییان از تحصیل و اشتغال بارها مورد اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و جامعه بین المللی قرار گرفته با این حال تغییری در روش برخورد جمهوری اسلامی با این موضوع صورت نگرفته است.

جمهوری اسلامی دانشگاه مجازی بهاییان را که در سال‌های گذشته از سوی خود بهاییان راه‌اندازی شده بود و مدرسان آن از میان خود بهاییان و کلاس‌های آن در منازل آنها برپا می‌شد، تعطیل کرده و افراد موسس و کسانی که در این کلاس‌ها تدریس می‌کردند به زندان محکوم شدند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top