Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

محکومیت ۵ دانشجو به یک تا پنج سال حبس

به گفته دادستان تهران، ناآرامی‌های ۹۶ نه تظاهرات بلکه اغتشاش بوده و “شرکت در آشوب و اغتشاش” جرم است. دادستان همچنین گفت وزارت علوم تاکنون اسامی دانشجویان بازداشتی را اعلام نکرده و پنج دانشجو حکم یک تا ۵ ساله گرفته‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که ناآرامی‌های ۹۶ در تهران و حدود ۱۰۰ شهر ایران تظاهرات نبوده، بلکه “اغتشاش” و “آشوب” بوده است. او همچنین در ارتباط با دانشجویان دستگیر شده گفت که پنج تن از این دانشجویان به حبس محکوم شده‌اند. او گفت که «شرکت در آشوب و اغتشاش جرم است و این به قشر خاصی هم ربط ندارد».

عباس جعفری دولت آبادی روز شنبه ۹ تیر در مصاحبه با خبرنگاران افزود: «تاکنون پنج نفرشان (دانشجویان) را شناسایی کردیم که برایشان حکم صادر شده است که اینها فرصت اعتراض دارند. بجای اینکه بروند و اعتراض کنند، فضاسازی می‌کنند.»

اخیرا جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام سنگین زندان از حضور در امتحانات امتناع کردند. برخی از استادان دانشگاه هم به دانشجویان پیوستند.

 

اعتراض به احکام سنگین علیه دانشجویان

منصورغلامی، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری پیش از این در ارتباط با اتهامات دانشجویان گفته بود که حتی اگر “قضائی” هم باشد٬ باید در دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد. اما مقامات قضائی به این موضوع هم توجهی نکرده‌اند.

محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید در مجلس از وزیر علوم خواست که شخصا درباره پرونده دانشجویان زندانی به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نامه بنویسد. اما این اقدام انجام نگرفت.

شهیندخت مولاوردی، دستیار امور حقوق شهروندی رئیس جمهور اخیرا تائید کرد که اقدام خاصی هم پیش از صدور احکام برای دانشجویان بازداشتی انجام نشده است.

دستیار رئیس جمهوری اما تاکید کرد: «بعد از این که متوجه شدیم احکام سنگینی صادر شده پیگیری‌هایی را آغاز کرده‌ایم.»

شهیندخت مولاوردی ابراز امیدواری کرده که در مرحله تجدید نظر با مجموع عوامل و شرایطی که در نظر گرفته می‌شود، به “احکام مناسب و تبرئه” برسیم.

حال دادستان تهران در پاسخ به اعتراض احکام صادره علیه دانشجویان می‌گوید: «اخیراً برخی از طرفداران اینها هم گفته‌اند که اصلاً شرکت در این تظاهرات جرم نیست. چه کسی این حرف را زده؟ قانون می‌گوید شرکت در آشوب و اغتشاش و دعوت به آشوب و اغتشاش جرم است و مجازات بسیار سنگینی هم دارد.»

این مقام قضائی تاکید کرد: «اولاً حوادث دی ماه سال ۹۶ تظاهرات نبود، بلکه آشوب و اغتشاش بود. پس اینکه کسی بیاید و بگوید من دانشجو هستم و در تظاهرات شرکت می‌کنم، نمی‌شود. تظاهرات قانونی نیاز به مجوز دارد. اینها مجوز نداشتند، بلکه ریخته‌اند در خیابان و آتش زده‌اند و شعارهای ساختارشکنانه داده‌اند و پلیس آنها را دستگیر کرده است.»

 

دادستان تهران: وزیر علوم اسامی دانشجویان را نداد

دادستان عمومی و انقلاب تهران درباره درخواست وزارت علوم هم گفت: «وزارت علوم تا این لحظه به ما رسماً اسامی را نداده است و بعد از پیگیری‌های تلفنی، نام چند نفر را دادند. این تعدادی که ما شناسایی کردیم، احکام شان صادر شده و توصیه می‌کنیم به احکام خود اعتراض کنند و دادگاه‌های تجدیدنظر به این نکات توجه خواهند کرد.»

دادستان همچنین گفته است که برخی از این دانشجویان مربوط به “جریان‌های سیاسی هستند؛ نه جریان های سیاسی داخل نظام، بلکه ممکن است از گروه های خاصی باشند”.

دادستان تهران درباره ادامه روند پرونده دانشجویان زندانی نیز گفت: «پیشنهاد ما این است که ابتدا وزارت علوم اسامی اینها را به ما بدهد تا پرونده‌شان را ببینیم. اگر واقعاً نهادهای امنیتی و پلیس به ما گزارش بدهند که اینها آن طور که در گزارشات اولیه آمده، نبوده‌اند حتما محاکم به آنها توجه می‌کنند.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top