Monday , 21 May 2018 | دوشنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
عناوین اخبار

ممنوعیت حجاب برای کارمندان دولت در اتریش

سباستین کورتس، وزیر خارجه اتریش روز جمعه گفته دولت قصد دارد کارمندان از جمله معلمان مدرسه را از پوشیدن روسری اسلامی منع کند. پیشنهادی که به گفته رسانه‌ها از طرح ممنوعیت فرانسه در مورد حجاب کامل نیز سختگیرانه‌تر است.

ممنوعیت حجاب

به گزارش ایندیپندنت، آقای کورتس، عضو حزب محافظه‌کار مسیحی خلق برای تدوین پیش‌نویس این قانون با مونا دوزدار همکاری می‌کند.

دوزدار وزیر تازه‌کاری از جمع  سوسیال دموکرات‌های ارشد و از شرکای ائتلافی حزب خلق اتریش می‌باشد که خانواده‌اش عرب بودند و خود نیز مسلمان است.

اگر این لایحه به تصویب مجلس برسد، این ممنوعیت در سراسر اتریش اجرا خواهد شد. این در حالیست که در فرانسه فقط حجاب کامل بدن غیرقانونی است. این قانون در صورت تصویب، از تصمیم دادگاه عالی آلمان در سال ۲۰۱۵ که طرح مجلس نمایندگان را محدود کرد و معلمان را از پوشیدن روسری منع کرد نیز شدیدتر خواهد بود.

آقای کورتس با ارجاع به «فرهنگ تاریخی» این کشور اذعان کرد که صلیب مسیحی به‌طور گسترده در اتریشِ کاتولیک‌ مذهب استفاده می‌شود و باید در سر کلاس‌ها نیز مجاز باشد.

سخنگوی آقای کورتس گفت که وی در حال بازنویسی قوانین ادغام اتریش است و قصد دارد ممنوعیت حجاب کامل بدن و محدودیت در توزیع قرآن توسط مسلمانان سلفی را نیز در این بازنویسی بگنجاند.

سخنگوی برجسته ترین گروه مسلمان در اتریش به غیرقانونی بودن تبعیض مذهبی در محیط کار اشاره کرد و گفت: «پس از چنین اظهاراتی، اعتمادها به شدت سست شده است».

وی گفت که چنین ممنوعیتی آدرس غلط دادن است، چون دستِ‌کم به این دلیل که زنان شاغلی که روسری می‌گذارند می‌توانند به غلبه بر «تعصبات عمیق مردسالارانه» کمک کنند.

خانم دوزدار نیز به رویترز گفته که نباید کسی به سبب دین و مذهب خود در محل کارش مورد تبعیض واقع شود. او گفته که پیش از فرستادن این لایحه به پارلمان اتریش تا تصمیم نهایی دیوان دادگستری اروپا در مورد این مسئله صبر خواهد کرد.

او گفته: «من پذیرای هر بحثی در این مورد هستم اما در واقع کسی نمی‌تواند فقط یک دین را از بین ادیان دیگر مورد بحث قرار دهد. اگر در مورد پوشش و نمادهای  مذهبی حرف می‌زنیم، باید در مورد همۀ دین‌ها حرف بزنیم. ما در حال گفتگو با گروه‌های مختلف دینی هستیم».

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در ماه گذشته در پی سختگیرانه‌تر شدن مواضعش در مورد ادغام مهاجران خواستار ممنوعیت پوشاندن کامل صورت، «در هرجایی که به لحاظ قانونی امکان‌پذیر باشد»، شده بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top