Wednesday , 20 June 2018 | چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
عناوین اخبار

“رکورد غم‌انگیز” مهاجران غرق‌شده در آب‌های مدیترانه

شمار غرق‌شدگان مهاجر در دریای مدیترانه باز هم افزایش یافت و به رکورد ۵ هزار تن در سال ۲۰۱۶ رسید. بنا به گزارش سازمان ملل متحد، احتمال این که نزدیک به ۱۰۰ نفر در روز پنجشنبه (۲۲ دسامبر) نیز غرق شده باشند، منتفی نیست.

مهاجران غرق‌شده

ویلیام اسپیندلر، سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل متحد، روز جمعه (۲۳ دسامبر) اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان راه‌های آبی در سال ۲۰۱۶ در چند سال گذشته بی‌سابقه بوده است. او هم‌چنین گفت، افزون بر این: «ما بیم آن داریم که حدود ۱۰۰ تن دیروز در دریای مدیترانه غرق شده باشند». به گفته‌ی اسپیندلر، در سال ۲۰۱۵ کمتر از ۳۶۰۰ نفر برای رسیدن به سواحل اروپا جان خود را از دست دادند.

“رکورد غم‌انگیز”

سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل متحد با اشاره به آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت مبنی بر کاهش شمار افرادی که در سال جاری میلادی از دریای مدیترانه عبور کردند، مرگ ۵ هزار تن را “رکوردی غم‌انگیز” خواند و گفت که برای جلوگیری از این “تلفات سنگین” باید هر چه زودتر اقدام کرد و زمینه‌ی ورود قانونی مهاجران به اروپا را فراهم ساخت.

سازمان بین‌المللی مهاجرت، دریای مدیترانه را مرگبارترین مسیر مهاجرت‌های غیر قانونی در جهان اعلام کرده است. از زمان انعقاد قرارداد مربوط به کنترل ورود پناهجویان به اروپا که در ماه مارس میان اتحادیه‌ی اروپا و ترکیه امضا شد، این راه تنها طریق اصلی رسیدن به سواحل کشورهای اروپایی است. اغلب مهاجران برای رسیدن به این هدف مبالغ هنگفتی به قاچاقچیان حرفه‌ای می‌پردازند.

جنگ، فرار از کانون‌ها بحرانی، گرسنگی و ساختن آینده‌ای بهتر، از انگیزه‌‌های پناهجویان برای ورود به اروپا است. با این که “گاردهای نجات” اتحادیه‌ی اروپا همواره در حال گشت در سواحل لیبی و نجات پناهجویان غرق‌شده در آب‌های مدیترانه هستند، با این حال هر سال به شمار غرق‌شدگان در این دریا افزوده می‌شود. بنا به گزارش خبرگزاری‌ها نیروی دریایی آلمان نیز در عملیات این گاردها که تا کنون جان هزاران را تن را نجات داده است، شرکت دارد.

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top