Sunday , 24 March 2019 | یکشنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۸
عناوین اخبار

هزینه سالانه ۵۰هزار یورویی پناهجویان نابالغ در آلمان

پذیرش آن دسته از آوارگان و جنگ‌زدگان جوان که به آلمان می‌رسند و کسی همراه آنها نیست، سالانه و به طور میانگین ۵۰هزار یورو خرج روی دست دولت‌های محلی می‌گذارد. وزارت دارایی زنگ خطر را به صدا در آورده است.

در ایالت‌های آلمان برای آن دسته از جوانان و نوجوانان پناهجو که تنها و بدون سرپرست هستند، هزینه زیادی صرف می‌شود. روزنامه “ولت” بر اساس پرسش از مسئولان ایالات مختلف میانگین این مخارج را ۵۰هزار یورو اعلام می‌کند.

شفاف‌ترین آمارها را ایالت اشلویگ هولشتاین دارد که در سال ۲۰۱۷ مجموعا ۱۰۵میلیون و دویست هزار یورو برای مراقبت و تامین نیازهای پناهجویان صغیر و تنها خرج کرده است. اداره تامین اجتماعی کیل می‌گوید در این سال ۱۷۹۵ جنگ‌زده و پناهجوی نابالغ پذیرش شده‌اند که ۷۷۵ نفرشان در طول سال به سن قانونی رسیدند. میانگین هزینه‌ این گروه از پناهجویان در کل آلمان ۵۰هزار یوروست اما در شلسویگ هولشتاین که شمالی‌ترین ایالت آلمان است، این رقم به ۵۸۶۰۰ یورو می‌رسد.

در دو ایالت زاکسن و نیدرزاکسن این میانگین به ۵۴هزار می‌رسد؛ در تورینگن ۴۹هزار و در براندنبورگ ۴۰هزار یورو. آمارها از کل هزینه‌هایی استخراج شده‌اند که تا ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ ثبت شده‌اند. در سراسر آلمان تعداد پناهجویان بی‌سرپرست، ۵۶هزار و ۷۵۸ نفر بوده که ۲۴هزار و ۸۹ نفرشان سن قانونی داشته‌اند.

در سایر ایالات آلمان اطلاعات جدید یا دقیقی در دست نیست. در بسیاری موارد، خیلی از داده‌ها فهرست نشده‌اند. تنها ایالتی که همه مخارج را لیست کرده، شلسویگ هولشتاین است که مثلا همراهی برای موارد بیماری، هزینه رفت و آمد و یا دستمزد مترجم را دسته‌بندی کرده است.

بودجه اندک ایالتی

دولت فدرال تا کنون تنها بخشی از این مخارج را تقبل کرده است برای همین وزیران دارایی ایالت‌ها در نشستی در ژانویه خواستار تامین دستکم نصف این هزینه‌ها از سوی دولت مرکزی شدند. اشلویک هولشتاین برای سال ۲۰۱۷ بودجه‌ای معادل ۱۱میلیون و ۹۰۰هزار یورو از دولت گرفته و این یعنی تقریبا یک دهم هزینه‌های ضرور.

دولت‌های محلی از این کمبودها شاکی هستند و می‌گویند که کمبود منابع مالی بیش از همه، به کارگیری نیروی متخصص برای برخورد با جوانان را دشوار می‌کند. مهم‌تر آن که تعیین دقیق سن پناهجویان مستلزم آزمایش‌های تخصصی پزشکی است تا ضریب خطا در مورد دسته‌بندی آنها به بالغ و نابالغ کمتر شود.

یکی دیگر از مشکلات به این بر می‌گردد که برداشت واحدی از “آواره نابالغ بدون همراه” وجود ندارد. از جنبه رسمی، ۴۳درصد پناهجویان و مهاجران حاضر در آلمان بالغ محسوب می‌شوند، اما طبق قوانین، آن دسته از خارجیانی که بدون والدین خود سفر کرده‌اند، می‌توانند پس از ۱۸ سالگی نیز زیر پوشش کمک‌های اداره رفاه جوانان باقی بمانند. این البته مشروط است به آن که پرستاران مراقب و کارکنان اداره جوانان چنین نیازی را تشخیص داده و توصیه کرده باشند.

طبق قوانین خدمات اجتماعی آلمان، پناهجویان بالغ در موارد استثنایی می‌توانند تا ۲۷ سالگی نیز از سرویس‌های ادارات حمایت از کودکان و جوانان برخوردار باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top