Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

پرو به صدها مهاجر ونزوئلایی دیگر پناهندگی می‌دهد

شمار شهروندان ونزوئلایی که به دلیل بحران اقتصادی از این کشور خارج می‌شوند رو به افزایش است. پرو با ونزوئلا هم‌مرز نیست، اما به دلیل مهاجرت گسترده ونزوئلایی‌ها به این کشور، شرایط ورود به خاک خود را سخت‌ کرده است.

دولت پرو از نیمه‌شب شنبه سوم شهریور (۲۵ اوت) تنها به پناهجویانی اجازه ورود به خاک این کشور را می‌دهد که پاسپورت کشور خود را همراه داشته باشند.

نستور پاپولیزیو، وزیر امور خارجه پرو، در گفتگو با روزنامه “ال ‌کومرسیو” تأکید کرده که هدف از سخت‌گیری بیشتر در مرز، کم کردن شمار افرادی نبوده که خواستار دریافت پناهندگی در پرو هستند.

او گفته که افزودن شرط همراه داشتن پاسپورت برای پر کردن درخواست پناهندگی، با هدف “سازماندهی بهتر و امنیت بیشتر” در مرزها در نظر گرفته شده است.

حدود نیمی از افرادی که از ونزوئلا گریخته‌ و خواستار پناهندگی در پرو هستند، پاسپورت ندارند. روز جمعه، پیش از آغاز اجرای قانون جدید، صدها ونزوئلایی از مرزهای شمالی پرو وارد این کشور شدند.

حال وزیر امور خارجه پرو اعلام کرده که این کشور امکان اعطای ویزای انسان‌دوستانه به شهروندان ونزوئلایی را بررسی می‌کند تا امکان اعطای پناهندگی به افرادی که بدون پاسپورت و تنها با کارت‌ شناسایی وارد این کشور شدند، تسهیل شود.

پرو پیش‌تر اعلام کرده بود برای کودکان، زنان باردار و سالمندان ویزای انسان‌دوستانه فوری صادر می‌کند.

چالش فرار جمعی شهروندان ونزوئلایی برای کشورهای منطقه

ونزوئلا در پی کاهش قیمت نفت و به دلیل نابسامانی ریشه‌دار در اقتصاد این کشور، گرفتار بحرانی جدی شده است. کمبود مواد غذایی و دارویی و قطعی برق و آب مردم این کشور را درمانده کرده است.

بر اساس تخمین دولت آمریکا تا کنون بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار ونزوئلایی از کشور خود به سایر کشورهای منطقه گریخته‌اند.

فرار جمعی شهروندان ونزوئلایی به کشورهای منطقه به چالشی جدی تبدیل شده است. کلمبیا اعلام کرده تا کنون به ۸۷۰ شهروند ونزوئلایی اجازه اقامت موقت داده است.

پرو هم به دلیل رشد اقتصادی قابل توجه خود مقصد نخست بسیاری از شهروندان ونزوئلایی است که از بحران اقتصادی به تنگ آمده‌اند. آنها برای رسیدن به پرو باید تمام عرض کشور همسایه، یعنی کلمیبا را طی کنند.

به گفته مقامات پرو تا کنون دست‌کم ۴۰۰ هزار ونزوئلایی که برخی از آنها با کودکان خردسال و کوله‌ای بر دوش، پیاده بیش از دو هزار کیلومتر را طی کرده‌اند، در پرو اقامت گرفته‌اند.

با این حال شمار پناهجویانی که پیاده، سوار بر اتوبوس یا خودروی شخصی راهی  پرو هستند رو به افزایش است. افزایش شمار پناهجویان در پرو رفته رفته موجب نارضایتی عمومی مردم این کشور شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top