Monday , 22 July 2019 | دوشنبه , ۳۱ تیر ۱۳۹۸
عناوین اخبار

پلیس ترکیه به تظاهرات مادران شنبه با خشونت پایان داد

پلیس ترکیه در شهر استانبول تظاهرات “مادران شنبه” را با خشونت پایان داد. اعضای خانواده و خویشاوندان این زنان سال‌هاست ناپدید شده‌اند و آنها از سال ۱۹۹۵ میلادی با تظاهرات خود خواستار روشن شدن وضعیت آنها هستند.

ماموران پلیس ترکیه روز شنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت) در شهر استانبول با استفاده از آب‌پاش و گاز اشک‌آور موفق شدند تظاهرات “مادران شنبه” را به پایان برسانند. این مادران برای هفتصدمین بار در تظاهرات هفتگی خود شرکت می‌کردند.

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که ماموران پلیس استانبول دست‌کم ۲۳ زن که به طور نشسته تجمع کرده بودند را بازداشت کرده‌اند. در میان تظاهرکنندگان یک زن ۸۲ ساله نیز به چشم می‌خورد که همواره در این تظاهرات هفتگی شرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان نهادهای دولتی ترکیه اعلام کرده‌اند که این تظاهرات به خاطر وابستگی به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) نباید برگزار می‌شد. آنها همچنین اعلام کرده‌اند که برای این تظاهرات از پیش مجوزی دریافت نشده بود.

مادران شنبه با تظاهرات خود می‌خواهند توجه شهروندان را به سرنوشت اعضای خانواده و خویشاوندان خود جلب کنند که در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به‌ویژه در مناطق کردنشین ترکیه مفقود شده‌اند و هیچ خبری در باره آنها منتشر نشده است.

در آن زمان مبارزه‌ای مسلحانه در جنوب شرقی ترکیه میان ارتش این کشور با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) جریان داشت. فعالان سیاسی دولت ترکیه را متهم می‌کنند که حاضر نشده‌اند در باره این مفقودان تحقیق کنند.

تظاهرات “مادران شنبه” از ماه مه سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز شده است . این زنان به طور مرتب و مسالمت‌آمیز هرهفته در میدان گالاتاسرای تجمع می‌کنند. این زنان در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ میلادی  مجبور شدند تجمع خود را پایان دهند.

علت برگزار نشدن تظاهرات “مادران شنبه” در این زمان مداخله پلیس بود که همواره با دخالت خود مانع از برگزاری آن می‌شد. پس از این زمان تظاهرات بار دیگر برگزار می‌شد تا این که روز شنبه (۳ شهریور / ۲۵ اوت) بار دیگر پلیس ترکیه با حمله به تظاهرات با خشونت آن را پایان داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top