Tuesday , 19 February 2019 | سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
عناوین اخبار

مرکل: پناهجویی موضوعی سرنوشت‌ساز برای اتحادیه اروپا است

آنگلا مرکل با حضور در پارلمان کشور به اختلاف نظر میان آلمان و اتحادیه اروپا در مورد سیاست پناهجویی اذعان داشت و گفت، در صورت عدم توافق جمعی کشورهای عضو بر سر سیاستی مشترک، باید “ائتلافی از کشورهای هم‌اراده” تشکیل شود.

آنگلا مرکل صبح روز پنج‌شنبه ۲۸ ژوئن در نشستی در پارلمان آلمان تأیید کرد این کشور و اتحادیه اروپا در مورد موضوع پناهجویی با یکدیگر اختلاف نظر دارند. او گفت، هر چند شمار پناهجویانی که به اتحادیه اروپا می‌آیند، کاهش داشته اما هنوز به میزانی رضایت‌بخش نرسیده است.

مرکل در جمع نمایندگان بار دیگر از تصمیم خود در سال ۲۰۱۵ مبنی بر گشودن مرزهای کشور به روی پناهجویان دفاع کرد و گفت، او در آن زمان این تصمیم را بر خلاف آنچه گفته می‌شود، به تنهایی اتخاذ نکرده، بلکه پیش‌تر با سران اتریش و مجارستان رایزنی کرده بود.

بعد از ظهر پنج‌شنبه قرار است نشستی دو روزه با حضور سران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شود. در این نشست در کنار موضوعاتی نظیر سیاست‌های دفاعی، تجاری و مالی اتحادیه اروپا، مسئله پناهجویی نیز در دستور کار قرار دارد.

به گفته صدراعظم آلمان در این نشست طرح جامع سیاست پناهجویی اتحادیه اروپا به تصویب نخواهد رسید، زیرا دو بند این طرح مورد مناقشه کشورهای عضو قرار دارند.

به گفته مرکل مهاجرت ثانویه داخل اتحادیه اروپا باید ساز و کاری بهتری پیدا کند و کسی که متقاضی پناهجویی در اتحادیه اروپاست، نمی‌تواند شخصا دست به انتخاب کشور بزند. او با این حال تأکید کرد اروپا نباید کشورهایی را که پذیرای بیشترین شمار پناهجویان شده‌اند، تنها بگذارد.

مرکل به دنبال کسب حمایت سیاسی

سیاست‌های پناهجویی آنگلا مرکل در هفته‌های اخیر بحرانی سیاسی را در آلمان رقم زده است. احزاب دمکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی آلمان در روزهای گذشته بر سر نحوه برخورد با موضوع پناهجویی به شدت دچار اختلاف شده‌اند.

هورست زهوفر، وزیر کشور و رئیس حزب سوسیال‌مسیحی می‌گوید پناهجویانی که مشخصات آنها در دیگر کشورهای اروپایی ثبت شده، باید در مرز آلمان متوقف و از ورود آنها به این کشور جلوگیری شود. آنگلا مرکل، رئیس حزب دمکرات‌مسیحی این موضع را رد و بر لزوم یافتن راه‌حل‌هایی با مشارکت دیگر کشورهای اروپایی تأکید می‌کند.

مرکل در جلسه روز پنج‌شنبه پارلمان گفت چنانچه نتوان در اتحادیه اروپا با تمامی کشورهای عضو به سیاستی جامع و هماهنگ در مورد پناهجویی دست یافت، تشکیل “ائتلافی از کشورهای هم‌ اراده” امری ضروری است. او همچنین با اشاره به توافقی که اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر پذیرش پناهجویان امضا کرده، از آن به عنوان نمونه‌ای موفق نام برده و گفت آلمان باید در مورد بازگرداندن مهاجران آفریقایی‌تبار نیز با کشورهایی که این مهاجران اهل آنجا هستند، وارد مذاکره شود.

مرکل تأکید کرد اروپا چالش‌های زیادی در پیش‌رو دارد، اما مسئله پناهجویی می‌تواند به موضوعی “سرنوشت‌ساز” تبدیل شود. او گفت: «اروپا یا موفق به مقابله با این چالش می‌شود، یا اینکه هیچ‌کس دیگر به نظام ارزشی ما اعتقادی نخواهد داشت.»

هورست زهوفر پیش از این تهدید کرده بود، چنانچه اروپا نتواند به راه‌حلی جامع و هماهنگ دست یابد، او در تصمیمی یک‌تنه مرزهای آلمان را به روی پناهجویان خواهد بست. در همین راستا قرار است روز یکشنبه دو حزب دمکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی آلمان برای بررسی دستاورد‌های مرکل تشکیل جلسه دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top